ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 20:49

Erdoğan: "Dünya Türkiye'yi konuşuyor"

Erdoğan: "Dünya Türkiyeyi konuşuyor"

ABD temaslarına devam eden Başbakan Erdoğan'ın, Brookings Enstitüsü'nde konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları...


Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun kendisini Esad'a benzeten sözlerini yargıya taşıyacağını söyledi. Suriye konusuna da değinen Erdoğan, Obama ile görüşmesinde Cenevre sürecinin ilerletilmesi kararı alındığını kaydetti. Erdoğan ayrıca ABD dönüşü Suriye'de yaşanan krizle ilgli Rusya'nın da aralarında olduğu bazı ülkeleri ziyaret edeceğini dile getirdi.

ABD'de bulunan Başbakan Erdoğan, Brookings Enstitüsü'nde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir soru üzerine Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temasları sırasında kendisiyle ilgili yaptığı Esad benzetmesine değindi.

Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri nedeniyle yargı önünde hesap vereceğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

- Filistin konusu bizi çok yakından ilgilendirmektedir.

- 10,5 yıl sonra bugün tekrar sizlerle biraradayız. Türkiye Dönüşümü konulu konferans'da sizlerle bir muhabbet meclisi oluşturmak istiyoruz.

- Bölgesel ve küresel sorunlar karşısında Türkiye'nin reflekleri tarihi birikimin eseridir.

- Cumhuriyet, Selçuklu ve Osmanlı'dan edindiği tecrübe ile farklı unsurları birleştirdi. 

- 90 yıllık süreçte demokrasimiz adına çok kötü anlar olduğu gibi dönüm noktaları da yaşandı.

- 3 Kasım seçimleri Türkiye'nin yaşadığı önemli dönüm noktalarında biri olmuştur.

- Son 10.5 yıldır ileri demoktasi adına kararlı bir hükümet vardır. İleri demokrasi hedefine yürüyüşümüzde ekonomiyi de atbaşı götürüyoruz. 

- Yıllardır sorunları çözmeye eğilirken, demokrasiye dönük saldırılara da göğüs gerdik.

- Demokratik kurumların güçlendirilmesi ve diğer reformlarda Türkiye çıtayı yükseltti.

IMF'YE BORÇ VERİYORUZ

İktidara geldiğimizde Türkiye'nin IMF'ye borcu 23.5 milyar dolardı. IMF'ye dayatma yapmayın dedik.

10 yıl önce 11 bin seviyesindeydi IMKB. Şimdi adı Borsa İstanbul, 3 Mayıs'ta tarihi bir seviyeye ulaşarak 89.000 seviyesini geçti. Şu anda 90.000 seviyesinin üzerinde. Merkez bankamızın rezervi 135 milyar doları aştı.

10,5 yıllık iktiramızda her zaman ekonomi ile ilgili rekorlara imza attık. Milli gelirin fazlaysa borcun artabilir. Asıl orana bakmak gerekir. Enflasyonda hedefimiz yüzde 4 seviyesi. İktidarın ömrü 16 ay olursa o ülkede siyase ve mali istikrar olmaz.

ELİMİZDE ÇILGIN PROJE VAR

Bakın şimdi elimizde çılgın bir proje var; Kanal İstanbul Projesi, Süveyş kanalı Panama kanalı gibi büyük kanalları geride brakacak bir proje.

TÜRKİYE DÜNYAYI DEĞİL DÜNYA TÜRKİYE'Yİ KONUŞUYOR

Biz başa geldiğimizde 3Y ile mücadele edeceğimizi söylemiştik. Şimdi yeni bir adım atıyoruz: Çözüm süreci. Çözüm süreci, bölge barışı ve istikrara katkı sunacaktır. Terör Türkiye'ye maddi olarak ağır bedeller ödetti. Biz terörle mücadele ederken red isyankar ve etnik milliyetçilikle mücadele ettik. Şuanda 63 Akil insan Türkiye'yi dolaşıyor. biz bu insanlar oldukları iddiasında değiliz. Bu 63 dost halkı ikna için gayret etmiyor, halk ne istiyor onları dinliyorlar ve şu anda sağolsunlar Türkiye'yi dolaşıyorlar.

- Son 4 aydır bölücü terör nedeniyle kayıp yaşamıyoruz. Suriye'deki çatışmalar nedeniyle zaman zaman Türkiye'ye alçakça saldırılar oluyor.

- Türkiye'nin büyümesini gelişmesini istemeyen güçlerin olduğunun farkındayız ve bularla ilgili her türlü tedbiri alıyor ve alacağız.

-Sorunlarını çözmüş lider Türkiye hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Güçlü lider bir Türkiye'nin bölge için de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Dedi.

YENİ ANAYASA SÜRECİ

Yaklaşık 1 buçuk yıl oldu ve bu bizim sözümüzdü. Biz şöyle bir öneride bulunduk; bizim parlementoda 326 milletvekilimiz var ve bizim 3 temsilcimiz var, bizim derdimiz bağcıyla uğraşmak değil derdimiz üzümü yemek, yeni anayasayı hazırlayalım, bizim arzumuz darbe anayasasından halkı kurtarmak fakat muhalefet partilerinden bu desteği alamadık.

- 1,5 yılda mutabık kalınan madde sayısı sadece 40. Şuanda referanduma gitme gibi bir durum görünmüyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMASI

Başkanlık olamazsa olmazımız değil. Millet bu sisteme geçeriz derse geçeriz.

FİLİSTİN - İSRAİL MESELESİ

Öncelikle El-Fetih ve Hamas'ın uzlaşması sürecini, önce bunu başarmamız lazım. Eğer bu uzlaşma başarılmazsa İsrail-Filistin görüşmelerinden bir netice elde edileceğine inanmıyorum. Yani bugüne kadar El-Fetih, görüşmeleri sürdürmüştür. Görüldüğü gibi herhangi bir netice alınamamıştır.

ABD'de bulunan Başbakan Erdoğan, Brookings Enstitüsü'nde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir soru üzerine Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temasları sırasında kendisiyle ilgili yaptığı Esad benzetmesine değindi.

Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri nedeniyle yargı önünde hesap vereceğini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şu anda ABD'de ülkemin menfaatleriyle alakalı mücadele içerisindeyim. Fakat ana muhalefet partisi lideri de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile ilgili akla hayale gelmeyecek hakaretleri yapacak bir anlayışın içerisinde.

Ben zaten süreçle ilgili konuyu tamamıyla avukatlarıma havale ettim. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hiç kimsenin katil deme cüretini göstermesine müsaade etmeyiz. Ne Uludere'de ne Hatay'da cereyan etmiş olaylarla ilgili katil demesine asla müsaade etmeyiz. Hukuk devletinde bunu temizleyecek bir yer vardır o da yargıdır.

Yargıda hesabını muhakkak verecektir kendisi. Meydanlarda, ben aldığım edep sebebiyle ona aynı dille konuşmam. O dille cevap vermesini çok iyi bilen bir kültüre sahibim ama o seviyeye asla düşmem. Çünkü ben Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanıyım. 76 milyonun başbakanıyım. İnanıyorum ki bu süreçten CHP'ye gönül vermiş vatandaşlarım da rahatsızdır."

BRÜKSEL'DE KRİZ

Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temasları sırasında sarfettiği sözler küçük çaplı bir krize neden olmuştu.

Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grup Başkanı Hannes Swoboda yaptığı basın toplantısında Erdoğan'ı eleştirmişti.

Esad ile Erdoğan'ın "baskıcı" olduklarını ve aralarında "ton farkı" bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ne fark var aralarında demokrasi açısından?" ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine tepki gösteren Swoboda ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada Erdogan'ı Esad'la kıyaslayan herhangi bir açıklamanın, sadece yanlış bir anlama olabileceğine vurgu yapmıştı.

RUSYA YOLCUSU

Başbakan Erdoğan'a Suriye'de yaşanan kriz de soruldu. Dün Obama ile yaptığı görüşmede Cenevre sürecinin ilerletilmesi konusunun görüşüldüğünü kaydeden Erdoğan, Suriye'de yaşanan kriz nedeniyle Rusya'nın da aralarında olduğu bölge ülkelerini ziyaret edeceğini söyledi.

Erdoğan konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Özellikle katılımın fazla olduğu BM Daimi Üyeleri'nin sürece katkı vermesini sağlayacak bir adımın atılması için Rusya ve Çin'in içinde olduğu bir süreç olarak Cenevre sürecini biraz daha ilerletelim diye bir düşünce söz konusu. Şu anda eğer bu çok uzamayacaksa, kısa sürede netice alınacaksa bu sürece yönelik Türkiye olarak dstek verebiliriz. Bunun uzaması halinde Esad arzu ettiği zaman kazanma politikasını başarmış olur.

Bizim politikamız Esad'a zaman kazandırma değil, buradaki ölümlerin azalmasıdır. Suriye'de halkın iradesinin tecelli etmesini sağlamaktır. Benim de ABD dönüşü planlamam başta Rusya olmak üzere bölge ülkelerini ziyarettir. Buraları ziyaret ederek bölgede oluşan havayı kendileriyle değerlendireceğiz. Yoğun bir trafik burada sürdüreceğiz." 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER