ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 09:05

Erdoğan: Bölgede artık diyalog devreye girmeli


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van'da kanaat önderleri ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Bölgede artık silahların değil diyaloğun devreye girmesini arzu ettiklerini söyleyeen Erdoğan, "11 yıl önce konuşulmayan talepler bir bir hayata geçiriliyor. Doğudaki işsizliğin en temel sebebi terördür. Terörün olduğunu yere yatırımcı girmez başarımızın altında güven ve istikrar vardır." dedi.

Van’a çeşitli açılışlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere gelen Başbakan Erdoğan, Rescate Otel’de onuruna verilen yemeğe katıldı. Yemekte konuşan Erdoğan, deprem sonrası Van'a yapılan hizmetlerden bahsederek, 17 bin 489 konutun inşaatını tamamladıklarını söyledi. 15 bin tanesini toplu açılış töreni ile teslim ettiklerini hatırlatan Erdoğan, "Bugün ise 2 bin 644 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Depremin ardından Van'ı tekrar ayağa kaldırabilmek için eski parayla 5 katrilyon harcama yaptık. Yaraları sardık. Hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bazıları çıkıp bizim Van için yaptıklarımızı unutturmaya çalışıyor. Biz sizin için ne yaptıysak sizlere hizmet için yaptık. Bunların takdiri Vanlı kardeşlerimize aittir. Bir takım çevrelerin karalama kampanyaları karşısında bunlara karşı aklıyla ve vicdanıyla karar verilecektir. Van mahalli seçimde büyükşehir başkanını seçecek. Van'dan köylere kadar hizmet taşıyacak. Belediyeye yapacağımız ödenek ile Van'a hizmetlerimiz daha da arttıracağız." diye konuştu.

Van'da hala yüksek katlı binaların yapılmasını eleştiren Erdoğan, "Bugün baktım. Benim Vanlı kardeşlerim yüksek konutlu binalar yapıyor. Bakanıma da söyledim. Biz 8 katlı binalar yapıyorsak depreme adeta davetiye çıkarıyoruz. Azami 5 kat yapmalıyız. Korku ve endişeyi yaşamayalım. Efendim diyorlar ki: 'Vatandaşlar baskı yapıyor. Benim çok çocuğum var.' Her şey deprem gelene kadardır. Deprem olursa bu sefer belediye başkanına bela okumaya, 'bizi siz bu hale getirdiniz' derler. Biz niye getirelim. Siz kendiniz ettiniz, kendiniz bulsun. Biz sizden bunu bekliyoruz. Yapılacak binalar ile ilgili duyarlı olalım. Sizin yardımınızı bekliyoruz. İstanbul, İzmir ve Ankara'da plansız projesiz yapılanmalar var. Yatay mimariyle alçak binalar yapalım." ifadelerini kullandı.

İnkar, red, asimilasyon politikalarını ayaklarının altına aldıklarını söyleyen Erdoğan, ötekileştirici mantığı sona erdirdiklerini belirtti. "Cumhuriyet hepimizin cumhuriyetidir. Cumhur haktır, Cumhuriyet milletin kurumsallaşmış halidir." diyen Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "Cumhuriyet batıdakinin ne kadar hakkıysa doğudakinin de o kadar hakkıdır. Geçmişte sadece Doğu ve Güneydoğu'ya değil Türkiye'nin genelinde farklı kesimlere farklı muameleler yapıldı. Kendilerini Cumhuriyetin tek yegane sahibi olarak görenler kendileri dışındaki herkesi farklı gördü. Herkese farklı baskılar yaptılar. Çıkarları zedelendiği zaman bu elitler cumhuriyeti korumak ve kollamak adına darbeler yaptılar. Zulümler yaptılar. Faili meçhullere göz yumdular. Üzerlerini örttüler. Başkalarının inanç ve değerlerini yok saydılar. Etnik kökenler, kültürler yok sayıldı. Ama biz sorunları çözdük. Siyaset sorun çözme işidir."

Van Belediyesini de sert sözlerle eleştiren Erdoğan, "Van'a indim. Van'ı gördüm. İlk olarak yollar caddeler dikkatimi çekti. Siz burada yaşıyorsunuz, yatıyorsunuz kalkıyorsunuz. Allah aşkına bir belediyecilik açısından şu ara sokakların halini beğeniyor musunuz? Beğeniyorsanız 'Ya gayet güzeler buralar ya, gayet modern, nasıl beğenmeyelim'. Eğer beğeniyorsanız söyleyin bize. Sesiniz çıkmadığına göre demek beğeniyorsunuz. Ben herhalde alıştınız diye düşünüyorum. Siz bu görüntülere alıştınız. Ama kusura bakmayın. Ben size bu yapıyı yakıştıramıyorum. Çünkü benim Vanlı kardeşime bu yollar layık değil diyorum. Her tarafın pırıl pırıl olması lazım. Tertemiz olmasın. Temizlik imandandır ilkesi gayrimüslimlerin değil Müslümanlarındır. Kusura bakmayın ama Van çöpten geçilmiyor. Belediyenin birinci görevi temizliktir. Bakıyorsunuz her taraf pislik ve çöp içinde" diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER