ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 00:23

Erdoğan: "Atılan adımın bayrak olayıyla alakası yok"

Erdoğan: "Atılan adımın bayrak olayıyla alakası yok"

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, YAŞ kararları doğrultusunda yapılan atamalara ilişkin, "Diyarbakırla ilgili atılan adımın bayrak olayıyla alakası yok" dedi.


 
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV'nin ortak yayınında Adaylar Konuşuyor programına konuk olarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
YAŞ kararlarına ilişkin Başbakan Erdoğan, "YAŞ'ta iki günde onama da dahil olmak üzere kararlar açıklandı. Ağustos toplantıları terfi ve atama odaklıdır. Asli bir şura toplantısı olmuş oldu. Bu bakımdan çok çok isabetliydi. Diyarbakır konusuyla ilgili çok spekülasyonlar yapılıyor. Diyarbakır ile ilgili atılan adımın bayrak olayıyla alakası yok. Tamamıyla Hava Kuvvetleri'nin kendisini güçlendirmesiyle ilgili böyle bir adım. Eskişehir'de de benzer bir adım yine atılıyor. Diyarbakır'ın hassasiyetleri belli. Böyle bir vilayetimizde bu adımın atılması gerekliydi. Hayırlı olsun demekten başka bir şey denmez. Bizi içeriden vurmak isteyenlerin medyanın yalan yanlış haberleriyle, TSK'nın attığı adımları bayrak meselesi ile ilişkilendirmek hiç şık değil. Bölgede hassasiyetler var. Altında kimse başka bir şey aramasın" diye konuştu.

Balyoz ve Ergenekon davalarına ilişkin Başbakan Erdoğan, "Genel Kurmay Başkanımızın da ricaları ile bu iş ertelendi. Mahkumiyet kararları geldi. Gerek Balyoz gerek Ergenekon gibi davalarda kim olursa olsun bunların emekliye ayrılması gerekir dedik. Bunların içinde emekli olmayan kalmadı, hepsi emekli edildi. Bir ayrım söz konusu değil" açıklamasında bulundu.
 
Yüksek Seçim Kurulu tarafından yasaklanan reklam

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yasaklanan son reklamına ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, şaşırdığını dile getirdi. “Neymiş seccade, ezan ve namaz varmış. İtirazı yapan MHP. Taktıkları yere bakar mısınız? Aynısını sen yap. Yani biz İstiklal Marşı’nda ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli’ diyoruz değil mi? Yani ben bunu okumayacak mıyım? Ne demek yasada böyle diyor. Yasa da yanlış yorumlanacak şeyler var sen doğru yorumla. Ezan pek anlaşılmadığı halde bundan korkuyorlar. MHP’nin şuandaki anlayışı bu. Bu yüzden MHP’li kardeşlerime sesleniyorum. Bu arada Bahçeli ‘Ben senin kardeşin değilim diyor.’ Zaten sen benim kardeşim değilsin. Senin gibi ağzı bozuk biri benim kardeşim olamaz. MHP içinde, MHP’ye gönül verenlerde bu düşüncelerden tertemiz insanlar var, onlar benim kardeşlerim. Aynı şey diğer partiler için de geçerli.”
 
HSYK adına başkandan başka kimsenin konuşma hakkının olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "HSYK adına başkandan başka kimsenin konuşma hakkı yok. O da Bekir Beydir. Burada yeni bir adet oluşturdular. 'Ben şahsım adıma konuşuyorum' sen şahsın adına konuşarak siyasetçiye yön veremezsin. Siz eğer şova girerseniz HSYK'nın varlığına gölge düşürmüş olursunuz. Bu arkadaşımızın yaptığı açıklama bulunduğu makama hiç yakışmıyor. HSYK'nın yargının tehdit altında olduğu gibi bir ifadenin kullanılması çok çirkin. Telefonu dinlenen Başbakan ve bakanlar. Bunlar olacak ve bunlarla ilgili yapılan suç duyurularını görmezden geleceksiniz. Siyaset baskı yapıyor diyeceksiniz. Bolu'daki savcı başbakanı tehdit ediyor. Adama sorarlar ya sen nasıl yargıçsın. Senden beklentiler var" ifadelerine yer verdi.
 
"Şantajlardan, montajlardan bıktık" diyerek konuşmasına devam eden Başbakan Erdoğan, "Bu şantajlardan, montajlardan bıktık. Bunların arkasında bu tür açıklamaları yapan kişiler oldukça bu sıkıntılar olur. Hakim kararıyla konuşacak, söylemlerle değil. Yargı da aynı şekilde. Siyasetçinin işi söylemdir zaten. Bunların olduğu bir ülkede siyaset olarak sessiz mi kalacağız. Çağlayan'da yaşanan olayları gördünüz. Savcı çıkıyor, adalet sarayının önünde basın açıklaması yapıyor. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey oldu mu? Kim destek veriyor? Bu tür adımlarla kimin nerede durduğunu millet çok daha iyi görüyor. Biz boşuna paralel yapı demedik. Boşuna inlerine girilecek demedik. Bugün 30 küsür kişi daha alındı. İfade verdikçe yeni şeyler çıkıyor. Ben şuna inanıyorum, hak kesinlikle yerini bulacak. Biz de bu işin takipçisi olacağız, bu işin şakaya alınacak tarafı yok. Ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor. Devlete karşı hukuksuzluklar yapanlar var. Bunun bedelini ödeyecekler. Yatırımlarımızı yapacağız, yürütmeyi durdurma kararı veriyorlar. Yargının içinde olanlar bu kararı veriyor" açıklamasında bulundu.
 
Başbakan Erdoğan, "Bunları gördükçe biz iyi yoldayız, süreci kararlı bir şekilde yürütmemiz lazım. Bu işi geciktirseydik Allah muhafaza kim bilir başımıza neler gelecekti? Bakın Adana'daki TIR olayı. Bunların görüntülerini seyrettim, bunları seyrettikçe insanın beynine kan sıçrıyor. Irak'taki Türkmenlere bizden başka sahip çıkan var mı? Kılıçdaroğlu konuşsana" dedi. 

Başbakan Erdoğan, "IŞİD o bölgede değil ki. Çok büyük terbiyesizlik. Bizim IŞİD'e muhalefetin dediği gibi bir silah yardımımız söz konusu değil. İftira at tutmazsa iz bırakır. Bu Kılıçdaroğlu değil mi Kürecik'teki NATO üssüne dinleme üssü diyen. Burası NATO üssü, İsrail de NATO üyesi bir ülke değil. Açıkça İsral'in böyle bir şeye ihtiyacı yok. Türkmenlere nasıl destek verdiğimizi Sayın Şandır gayet iyi bilir" diye konuştu.
KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER