ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2013 Perşembe 23:08

Erdoğan Akdeniz Oyunları açılışında

Erdoğan Akdeniz Oyunları açılışında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları'nın açılış töreninde konuştu. Başbakan konuşmasında Akdeniz'in önemine vurgu yaptı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Esasen, biz Türkiye olarak Mersin'de bir prova yapıyoruz. Akdeniz'in bu en büyük spor organizasyonuna Mersin'de ev sahipliği yaparken, aslında, 2020 İstanbul Olimpiyatlarının da hazırlığını gerçekleştiriyoruz" dedi.

Mersin Stadyumu'nda gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları'nın açılış seramonisinin ardından "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve oyunların garantörü" şeklinde anons edilerek kürsüye çağrılan Başbakan Erdoğan, organizasyonun tüm Akdeniz ülkeleri için, tüm yeryüzü için, insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Akdeniz Oyunları'na katılan tüm sporculara, takımlara ve ülke temsilcilerine yürekten başarı dileyen Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak, 17. Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmanın büyük iftiharını, heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları'nın Yunanistan'da gerçekleştirilmesinin planlandığını, bu tür oyunların yerinin 6 yıl önceden belirlendiğini ancak çeşitli sebeplerden dolayı bunun gerçekleşmediğini anımsatarak, organizasyonun Türkiye'ye teklif edildiğini ve büyük bir memnuniyetle ev sahipliğini kabul ettiklerini aktardı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu kısa sürede, yani 18 ay gibi kısa sürede bütün bu tesisler, kompleksler hazırlandı ve bu akşama yetiştirildi. Dolayısıyla emeği geçen başta değerli bakanıma, tüm ekibine, yüklenici firmaların değerli yöneticilerine, mimarından mühendisine, işçisine kadar bütün ekipleri huzurlarınızda kutluyorum, tebrik ediyorum.

Umuyorum ki Mersin, Akdeniz Oyunları'na mükemmel şekilde, en güzel şekilde ev sahipliği yapacak, buradan dünyaya sporun sporun barış, dayanışma ve dostluk dilini en güzel şekilde ulaştıracaktır.

Esasen biz, Türkiye olarak Mersin'de bir prova yapıyoruz. Akdeniz'in bu en büyük spor organizasyonuna Mersin'de ev sahipliği yaparken, aslında 2020 İstanbul Olimpiyatlarının da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Umuyor ve diliyorum ki bugün burada yarışacak olan nice sporcu dostumuzu, 24 ülkeden sporcu kardeşlerimizi, 2020 yılında da İstanbul'da misafir edelim ve Türkiye'nin misafirperverliğini doyasıya İstanbul'da sergileyelim. Buradaki tüm dostlarımızın, tüm kardeşlerimizin, İstanbul 2020 için yanımızda olacaklarına, bizi gönülden destekleyeceklerine tüm kalbimle inanıyorum."

"AKDENİZ, BİR MEDENİYET HAVZASIDIR"

Akdeniz'in, bir medeniyetler havzası olduğunun altını çizen Erdoğan, "Bu büyük havzada, bütün renkler, bütün güzellikler, tüm kültürler ve medeniyetler, ilhamını aynı denizden, Akdeniz'den almıştır" dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Akdeniz tarihi, bir savaşlar ve çatışmalar tarihi değil, dostluklar tarihidir, kardeşlikler tarihidir, tanışma, dayanışma ve paylaşma tarihidir.

Dilimiz, inancımız, dünya görüşlerimiz her ne olursa olsun hepimiz, çocukluğunu Akdeniz'in sularında geçirmiş, Akdeniz'in güneşinde yanmış, Akdeniz'in hilalinden, yıldızından, rüzgarından ilhamını almış milletleriz. Akdeniz, bizleri birbirimizden ayıran değil, yakınlaştıran, bizi birleştiren, bizi birbirimize benzer hale getiren bir denizdir. Akdeniz barıştır, Akdeniz sevgidir, Akdeniz sıcaklıktır, paylaşmadır, dayanışmadır. Akdeniz akrabalıktır, dostluktur, kardeşliktir. Tüm ülkeleri, tüm halklarıyla Akdeniz, büyük ailemizin çatısıdır, yuvasıdır.

Akdeniz, 'Beyaz deniz', yani 'White See' olarak adlandırılır. Biz, Akdeniz'in hep ak kalmasını yürekten arzu ediyoruz. Akdeniz'in, ne insan kanıyla ne gözyaşıyla ne de husumetlerle kirletilmesini, asla ve asla istemiyoruz. İşte Akdeniz Oyunları, bu arzumuzun bir ifadesidir. Akdeniz Oyunları, sporun diliyle barışa, dostluğa, kardeşliğe yapılan çağrıdır. Türkiye olarak, Mersin olarak, 17. Akdeniz Oyunları'nın, önce Akdeniz'i, sonra dünyayı değiştirmesini, bizi birbirimize daha fazla yakınlaştırmasını gönülden temenni ediyoruz."

Mersinlilere gösterdikleri sıcak misafirperverlik için teşekkür eden Erdoğan, "Centilmenlik kazansın, spor kazansın, barış kazansın, en çok da Akdeniz kazansın" dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından açılış programını izledi.

Açılış törenine Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi, yabancı misyon şefleri, Mersin ve bölge milletvekilleri ile valiler katıldı.

Bu arada, Başbakan Erdoğan, oyunlara katılan 24 ülkenin sporcu ve teknik heyetlerini geçişleri boyunca el sallayarak selamladı. Erdoğan, Türk kafilesinin stadyuma girişiyle ayağa kalkarak selamlamasını sürdürdü.

Öte yandan, Erdoğan'ın konuşmasından önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajı okundu. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER