ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 17:53

Erdebil ticaret heyeti ETSO'yu ziyaret etti

Erdebil ticaret heyeti ETSOyu ziyaret etti


İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti’ne bağlı Erdebil şehrinden gelen ticaret heyeti, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ETSO) ziyaret etti.

Erdebil Ticaret, Sanayi, Madenler ve Tarım Odası yönetici ve üyelerinden oluşan 9 kişilik heyetin ETSO’yu ziyaretinde, Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Meclis Başkanı Saim Özakalın, Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bekmez ve iş adamlarının katıldığı bir toplantı düzenlendi. İki ülke şehirleri arasındaki ticaretin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, daha önce Tebriz ile çeşitli iş birliklerinin yapıldığını belirterek, Erdebil şehrinin de bu anlamda Erzurum’daki iş adamları tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yücelik, aynı şekilde Erzurum’un da Erdebil’deki cazip iş fırsatlarını değerlendirmesinin yerinde olacağını dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticaretin gelişmesinin önündeki TIR geçişleri ve gümrük kapılarındaki bürokratik engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Başkan Yücelik, bu anlamda Tebriz, Erdebil ve Doğu Azerbaycan’daki diğer şehirlerdeki ticaret erbabının yetkili makamlar nezdinde girişimlerde bulunmasını istedi. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası olarak İran’la ticaretin artırılması için samimi çaba gösterdiklerini kaydeden Başkan Yücelik, bu anlamda her türlü iş birliğine açık olduklarını söyledi.

Toplantıda daha sonra İran heyeti adına konuşan Erdebil Ticaret Sanayi Madenler ve Tarım Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Behruz Pur Süleyman, İran’ın değişen ticaret yapısı hakkında bilgi verdi. Süleyman, Erzurum’la Erdebil şehrinin tarihi, kültürel ve ticari anlamda birbirine çok benzediğini, bu sebeple iki şehir arasındaki ticaretin artırılması için ilk adımları attıklarını ifade etti. İki şehrin ticaretin artırılması için Erzurum ve Erdebil’deki ilgili kuruluşların irade kullanması gerektiğini anlatan Behruz Pur Süleyman, buna zemin hazırlamak için ilişkilerin daha da güçlenmesi ve ticari heyetlerin karşılıklı ziyaretlerinin artırılmasının kaçınılmaz olduğunu savundu.

Erzurum ve Erdebil’i tanıtan sunumların yapıldığı toplantıda, Erdebil ve Erzurumlu iş adamları da karşılıklı olarak yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgiler verdiler. Ziyaretin sonunda Erdebil Ticaret Sanayi Madenler ve Tarım Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Behruz Pur Süleyman, Başkan Yücelik’e günün anısına bir plaket ve el işlemeli bir pano, ETSO Başkanı Yücelik de Pur Süleyman’a bir plaket ve Oltu taşı tespih hediye etti.

ETSO’daki toplantının ardından İran heyetindeki iş adamlarına Erzurum 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren fabrika ve imalathaneler gezdirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER