ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 12:16

Erciyes, dünyanın en güvenli kayak pistleri arasında


Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, eski Formula 1 pilotu Michael Schumacher'in Fransa'da kayak yaparken yaralanması sonrasında pist güvenliğinin gündeme geldiğini belirterek, "Avrupa'da, Amerika'da, Kanada'da güvenlik konusunda ne uygulanıyorsa onları Erciyes'te uyguluyoruz. Bu konuda Andora'daki bir kayak merkezinden danışmanlık aldık. Oradaki pist uzmanları, pist görevlileri, güvenlikçileri Erciyes'te bizim ekibimize eğitim verdi" dedi.
Cıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada dünyada özellikle Avrupa'daki kayak merkezlerinin bir mevzuatı, kanunu olduğunu ve pistlerde alınması gereken tedbirlerin, pist dışında yapılması gerekenlerin madde madde yazıldığını, bir aksaklık durumunda da kim görevini aksattı, kim ihmal ettiyse hemen tespit edilerek, gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi.
Türkiye'de kayak merkezleriyle alakalı bir mevzuat veya kanun olmadığına dikkati çeken Cıngı, buraların düzenlenmesinin tamamen işletmecilerin veya kurumların insafına terk edilmiş durumda olduğunu vurguladı.
- Andora'dan danışmanlık hizmeti
Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi'nin uygulanmaya başlandığı dönemde dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birisinden işletme danışmanlığı aldıklarını ifade eden Cıngı, "Avrupa'da, Amerika'da, Kanada'da güvenlik konusunda ne uygulanıyorsa onları Erciyes'te uyguluyoruz. Bu konuda Andora'daki bir kayak merkezinden danışmanlık aldık. Oradaki pist uzmanları, pist görevlileri, güvenlikçileri Erciyes'te bizim ekibimize eğitim verdi. Dolayısıyla dünyadaki en iyi, en güvenli pistlerinden birisine sahibiz. Bu işi Türkiye'de de en iyi yapan kayak merkeziyiz" şeklinde konuştu.
Dağın 26 milyon metrekarelik kısmında uzunluğu 102 kilometreyi bulan pistlerde kayak yapılabildiğini, insanların rahatlıkla kayabilmeleri ve gitmek istedikleri hedeflere kolaylıkla ulaşabilmeleri için Erciyes'te yazın tabelama ve işaretleme çalışmaları yaptıklarını belirten Cıngı, "Eline bizim kayak haritamızı alan bir kayakçı istediği piste kolaylıkla ulaşabiliyor. Bu bizim açımızdan önemli bir özelllik. Kayak pistlerin etrafına file çekiyoruz, özellikle pist dışına çıkıldığı zaman tehlike ve risk oluşturacak yerlerde çok ciddi tedbirler alıyoruz, çift kat fileleme yapıyoruz. Ayrıca kayakçıların çarptıklarında yaralanmamaları için karlama makineleri ve mekanik tesis direklerini süngerle kaplıyoruz" diye konuştu.
Erciyes'in hem coğrafi, hem de fiziki açıdan dünyadaki birçok kayak merkezinden daha güvenli olduğuna dikkati çeken Cıngı, yazın pistlerin iş makineleriyle tamamen düzlendiğini, gerekli eğimlerin verildiğini ve özellikle büyük çaplı kaya ve taş parçalarının tamamen temizlendiğini vurguladı.
- Pistlerde güvenlik ekipleri görev yapıyor
Pistlerin Avrupalı danışman ve uzmanlar nezaretinde açıldığını dile getiren Cıngı, şunları kaydetti:
"Schumacher muhtemelen pist dışına çıkmış. Pist dışında kayak şirketinin veya merkez işletmecinin mesuliyeti yok. Biz de Erciyes'te filelerimizi çekiyor gerekli güvenlik önlemlerimizi alıyoruz. Pistler dışındaki bolkar dediğimiz kayalık alanlarda kayanlar riski göze alıyor. Biz bu konuda mümkün olduğu kadar kayak yapanlara uyarılarda bulunuyoruz. Pist dışına çıkmamaları konusunda ikaz ediyoruz. Sonuçta buralar dağ ortamı ve neticede her tarafta kayalar, taşlar var. İstenmedik bir durumla karşılaşmamak için bütün kayakçılarımızın kendileri için hazırlanmış, karı ezilmiş pistlerde kayak yapmalarını tavsiye ediyoruz. Pist güvenlik ekipleri, zorluk derecesi daha yüksek olan pistlere çıkan kayakçıları uyarıyor. Gondol tipi teleferikle üst istasyonlara çıkan ancak kayarak inemeyeceğini düşünen kayakçılarımız telefonla bizim arkadaşlarımızı bilgilendiriyor ve ekiplerimiz nezaretinde indiriliyor. Kayakçı 'çok yoruldum, inemiyorum' derse onları da sedyeyle merkeze kadar indiriyoruz."
- Kızak ve kayak alanları ayrı
Erciyes'te güvenlik konusunda hiçbir taviz vermeden Avrupa standartlarını uyguladıklarını ifade eden Cıngı, kızak alanları ile kayak alanlarının ayrıldığını, kar motorlarının hiçbir şekilde insanların bulunduğu yerlere girmediğini vurguladı.
Kayak yapmak isteyenlerin keyfini kaçıracak, onları tehlikeye atabilecek her türlü engeli ortadan kaldıracak çalışmaları yaptıklarını belirten Cıngı, "Kayakçılarımız hiçbir kısıtlamayla karşılaşmadan pistlerde özgürce kayabilsin istiyoruz. Bunun için de hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz" dedi.
- 7'den 70'e herkesin kayak yapabileceği pistler mevcut
Erciyes'te pistlerin kolay, orta ve zor olmak üzere sınıflandırıldığını ve kayağı yeni öğrenmeye başlayan birinin de yarışmalara katılabilecek kadar kayak yapmayı bilenlerin de kayabileceği pistler bulunduğunu kaydeden Cıngı, şunları söyledi:
"Siyah pist dediğimiz zorluk derecesi en yüksek pistlerimiz 2 bin 700 ile 3 bin 400 metre yükseklikte bulunuyor. Özellikle bu yıl açtığımız 3 bin 400 metre yükseklikteki pistimizden Hisarcık ve Tekir kapıya kayarak inilebiliyor. Burası 'bu işi çok iyi biliyorum' diyen insanlar için hazırlandı. Ana giriş kapılarında bulunan pistlerimiz ise mavi pist dediğimiz zorluk derecesi düşük ve orta olan pistler. Buralarda yeni başlayan ve orta seviyede kayak yapan herkes güvenle kayabilir. Yani Erciyes'te 7'den 70'e herkesin kayak yapabileceği pistler mevcut. 5 yaşındaki bir çocuğumuz da 80 yaşındaki bir ninemiz veya amcamız da güvenle kayak yapabiliyor. Bu zamana kadarda Erciyes'te kayak esnasında herhangi bir üzücü olay yaşanmadı. Bundan sonra da yaşanmaması için çok titiz bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz."
- 20 kişilik arama kurtarma ekibi
Erciyes Kayak Merkezi'ni Türkiye'deki diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliğinden birisinin de arama kurtarma ekibi olduğunu belirten Cıngı, Erciyes'te 20 kişilik arama kurtarma ve pist güvenlik ekibinin görev yaptığını söyledi.
Bu ekibin pistlerde sürekli devreye gezdiğini kaydeden Cıngı, "Bu arkadaşlarımız hem işaretlemeleri yapıp tabelaları kontrol ediyorlar hem de pistin kalitesini kontrol ediyorlar. Bozulan alan varsa tamiri için çalışma yapılıyor. Çünkü pistin tam ortasında meydana gelebilecek bozulmalar nedeniyle çok ciddi kazalar yaşanabilir. Güvenlik ekiplerimiz bunun da önüne geçmiş oluyor. Ayrıca pist dışına çıkan, yaralanan, düşen birisi varsa onlara ilk müdahaleyi yapıp en kısa sürede profesyonel sağlık ekibine ulaştırıyorlar. Bu konuda çok başarılıyız" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER