ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 15:48

Erciş'teki "ağaç katliamı" iddiası


Erciş Kaymakamı Barboros Baran, ilçede "ağaç katliamı" yapıldığı yönündeki iddialara ilişkin, "Devlete ait bir arazinin, yapılacak yatırımlar için ihtiyaç duyulduğunda sadece 4-5 aileye değil köyün geneline hizmet edecek şekilde kullanılması gerekir" dedi.
Kaymakam Baran, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organlarında gündeme gelen, ilçeye bağlı Çatakdibi köyündeki ağaç kesimleriyle ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini belirtti.
İlçede 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremin ardından köylerde evleri yıkılan ya da ağır hasar gören depremzedeler için Evini Yapana Yardım (EYY) metoduyla deprem konutları yapıldığını anımsatan Baran, Çatakdibi köyünde de deprem konutu yapılması için çalışmalara başlandığını ifade etti.
Şimdiye kadar yapılan konutlardan yalnızca 10'da birinin vatandaşların kendi tapulu arazilerinde inşa edildiğini, geri kalanların hazine arazisi ya da meralardan seçildiğini bildiren Baran, şunları kaydetti:
"Bu araziler için vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret alınmamıştır. Daha önce belirttiğimiz gibi konutları ağır hasarlı olan vatandaşlarımıza yeni konut yapılması için Çatakdibi köyümüzde 64 vatandaşımızın yer seçiminde mülkiyet sorunu ile karşılaşılmıştır. AFAD mühendislerinin köy içindeki hazine arazisinde yaptıkları yer etüt çalışması sonucunda zemini gevşek olmayan ve yeni konut yapımına en müsait olan bu alan 64 vatandaşımıza konut yapımı için seçilmiştir. Bu hazine arazisi üzerinde Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan tespitlerde, 4 bin 20 meyve ağacı ve fidesi ile bin 800 kavak ağacı bulunmaktadır. İddia edildiği gibi 200 bin ağacın olabilmesi için metrekareye birden fazla ağaç yerleşmesi gereklidir ki bu da fizik kurallarına aykırıdır."
Baran, tüm köy halkının kullanması gereken devlet arazisinin köyde yaşayan 4-5 aile tarafından işgal edildiğine dikkati çekerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Bu aileler kendilerine ait olmayan bir araziye yatırım yapmışlar ve bu yüzden bir mağduriyet yaşayacaklardır. Öte yandan bunun hiçbir hukuki karşılığı da yoktur. Çünkü arazi devlete ait bir arazi. Devlete ait bir arazinin, yapılacak yatırımlar için ihtiyaç duyulduğunda sadece 4-5 aileye değil köyün geneline hizmet edecek şekilde kullanılması gerekir. Bugün de deprem afetinden sonra evleri hasar gören vatandaşlarımıza herhangi bir ücret talep edilmeden tahsis edilen arazide, kendi evlerini biran evvel yapmaları sağlanacaktır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER