ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Nisan 2013 Çarşamba 01:52

Erbil'de 30 kişinin geçici kör oldu


Irak'ın Erbil kenti devlet hastanesinde "tedavi amaçlı gözlerine ilaç enjekte edilen 30 kişinin geçici kör olmasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 1 kişi gözaltına alındı.

İlaçları kaçak yollarla Erbil'e getirdiği iddia edilen kişinin, emniyette sorgulandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Halit Kadir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu ilacın, şeker hastalığı nedeniyle görme sıkıntısı yaşayan kişilere uygulanan tedavide kullanıldığını belirtti.

İlacın kaçak yollarla ülkeye getirildiğini ifade eden Kadir, "Bu ilaç Türkiye pasaportu taşıyan bir vatandaş tarafından kalite kontrolü yapılmadan getirilmiş. Bu kişi gözaltına alındı ve ilacı kaçak yollarla getirdiğini itiraf etti. İçinde tıbbi heyetin de bulunacağı bir sorgu daha yapılacak" dedi.

İlacı satın alıp hastanelere dağıtan firmayla ilgili de soruşturma başlatıldığını kaydeden Kadir, ''İlacın son kullanım tarihi geçmemiş. Tabii bu hastaların bu şekilde rahatsızlanmasının tam olarak ne olduğunu henüz bilmiyoruz, soruşturma devam ediyor. Hastaneden kaynaklanan sorunların olup olmadığını da araştırıyoruz'' diye konuştu.

Erbil Devlet Hastanesi'nde tedavi amaçlı gözlerine ilaç enjekte edildikten sonra geçici kör olan 30 kişi, bugün tedavi edilmek üzere Türkiye'ye gönderilmişti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER