ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 23:21

Erbil ile Bağdat arasındaki kriz


Irak'taki siyasi krizi çözmek için Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi Necef'e davet eden Irak'taki en büyük Şii grubun lideri Mukteda es-Sadır'a, Barzani den olumsuz cevap geldi.
     Irak'ta Kürt yönetimi ile Bağdat yönetimi arasında süren gerginliğin çatışmaya dönüşmemesi için Mesut Barzani ile Nuri El Maliki'yi Necef'e davet eden Şii lider Mukteda es-Sadır'a Barzani olumsuz cevap verdi.
     IKBY Başkanlık sözcüsü Ümit Sabah, IKBY resmi internet sitesinde yayınladığı basın açıklamasında, Sadır'ın davet mektubunun kendilerine ulaştığını belirterek, Başkan Barzani'nin bu davete icabet etmeyeceğini açıkladı.
     Yaşanan krizin kişisel bir meseleden kaynaklanmadığının belirtildiği açıklamada, ''Bu sorun ülkeyi yönetme şekli ile ilgilidir. Anayasaya, taraflar arasında yapılan anlaşmalara uyulmaması, bugünkü krize neden olmuştur. Şunu da belirtmek isterim ki; Mesut Barzani kardeşi Sadır'ı görmekten her zaman mutlu olur'' denildi.
     Tuzhurmatu'da Irak ordusuna bağlı askerlerin bir peşmergeyi öldürmesi sonrasında taraflar askeri güçlerini harekete geçirmiş bu durum çatışma endişesini artırmıştı.
     Mukteda es-Sadır ise yaşanan gerilimin herhangi bir çatışmaya dönüşmemesi ve siyasi krizin de sona ermesi için IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye çağrıda bulunmuştu. Sadır, iki lideri sorunun çözümü için Necef'te bir araya gelmeye davet etmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER