ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:19

Engellilerin siyasette yer almalı


Kamuda Çalışan Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Tulgay Hasar, engellilerin siyasette oransal olarak azınlıkta olduğunu belirterek, "Engelli nüfusunun yüzde 12'lerde olduğu ülkemizde, engellilerin temsil oranının bu kadar düşük olması önemli bir eksikliktir" dedi.
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi'yi ziyaret eden Hasar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde tüm siyasi partilerin engelli adaylara listelerinde seçilebilecek sıralamalarda yer verilmesi için çalışma başlattıklarını, bu kapsamda siyasi partilere ilk ziyaretlerini Muğla'da yaptıklarını söyledi.
Yerel seçimlerin yaklaştığını ve Türkiye'de 8,5 milyon engelli bulunduğu belirten Hasar, "Ülkemizdeki siyasi tabloya baktığımızda engellilerin siyasette oransal olarak azınlıkta olduğunu açıkça görüyoruz. Siyasi partilere baktığımız zaman, hiçbirinde engellilere yeterince yer verilmediği, sadece engelli kişileri sınırlı bir şekilde seçilebilir yerlerden aday gösterdikleri görülmektedir. Engelli nüfusunun yüzde 12'lerde olduğu ülkemizde engellilerin temsil oranının bu kadar düşük olması önemli bir eksikliktir" dedi.
Hasar, yeteri kadar temsil edilmedikleri için istedikleri sonucun alınmasının mümkün olmadığına işaret ederek, "Engelli olmayan engellilerin halinden anlamaz. Bizler siyasi konjonktürlerde konu mankeni olmak istemiyoruz. Engelli sorunlarını engelli kişiler anlayabilir. Yerel parlamentolarımızda engellilerin temsil edilme hakkı en doğal haklarıdır ve engellilere yerel parlamentolarımızda temsil hakkı verilmelidir. İnsanların bedenen engelli olmaları siyaset yapmaya engel değildir" diye konuştu.
AK Parti Muğla Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi ise Türk siyasi tarihinde engelli vatandaşlara en çok değer veren siyasi parti olduklarını söyledi. Engelli vatandaşların da siyaset yapma hakkı olduğuna vurgu yapan Çelebi, Muğla'da 19 bin 654 engelli bulunduğunu, 2012 yılında bu kişilerden 824'ünün, 2013 yılının 5 aylık bölümünde ise 429'unun işe yerleştirildiğini dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER