ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:17

Engellilere myoelektrik kontrollü protez eğitimi

Engellilere myoelektrik kontrollü protez eğitimi


AK Parti Milletvekili Nesrin Ulema, İzmir'de yaşayan bedensel engelli vatandaşlar ve aileleri için büyük kolaylık sağlayacak "myoelektrik kontrollü protez" eğitimlerinin, artık bu şehirde de verilebileceğini açıkladı.

Myoelektrik protez kullanan hastaların eğitiminin bundan önce sadece Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ankara veya İstanbul fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitim ve araştırma hastanelerince veya TSK Ankara Rehabilitasyon Merkezi'nde verildiğini belirten Ulema, artık Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından da verilebileceğini söyledi. Özellikle engelli çocuğu bulunan annelerin, bu cihazların kullanımına ilişkin eğitimler sebebiyle diğer iki ilde bir ay süreyle kaldığını, bunun da çok meşakkatli ve külfetli bir süreç olduğunu dile getiren Milletvekili Ulema, eğitim almak isteyen engellilerin, ilgili yüksekokula başvurmasının yeterli olacağını kaydetti.

AK Parti Milletvekili Ulema ayrıca anlam kayması sebebiyle rencide edici olmamak adına "özürlü" yerine "engelli" kelimesinin kullanılması için hazırlanan kanun tasarısının Bakanlar Kurulu'ndan geçerek Meclis'e sunulduğunu söyledi. İktidarları döneminde engellilere destek amacıyla eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel üretilmiş her türlü araç gereç ve bilgisayar programlarının KDV'den muaf tutulduğunu hatırlatan Nesrin Ulema, "Engelli vatandaşlarımıza yapılan ayrımcı uygulamalara karşı cezai müeyyide getirildi. Engelli vatandaşlarımız için kolaylık sağlayacak birçok kanun ve yönetmelikler de düzenlenerek hayata geçirildi." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER