ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 17:36

Engellilerden Gangnam Style dansı


3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından düzenlenen etkinlikte engelliler ''Gangnam Style'' şarkısı eşliğinde dans etti.
    
Sıtkı Koçman Spor Salonu'nda düzenlenen ''1. Engelsiz Spor Şenliği''nde Muğla'daki engelli öğrenciler ve üniversite öğrencileri çeşitli gösteriler sundu. Programın açılışında konuşan Muğla Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Dünya Engelliler Günü'nün 1992 yılından bu yana tüm dünya ve Türkiye'de kutlandığını söyledi.
    
Engellilere yönelik eğitim, sağlık, rehabilitasyon, istihdam ve bakım konularında son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını belirten Yayman, ''Gerçekleştirilen yasal düzenlemeler çerçevesinde engelli vatandaşlarımızın eğitim seviyelerini yükseltecek, sosyal hayata katılımlarını sağlayacak yetenek ve becerilerinin geliştirilmesi noktasında hizmetler sunulmuştur'' dedi.
    
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise her bireyin bir engelli adayı olduğunu hatırlattı. Engelli vatandaşları sosyal hayatın içine çekebilmek için engelsiz spor şenliği düzenlediklerine işaret eden Harmandar, ''Toplumumuz gittikçe değişiyor ve gelişiyor. Bu anlamda sosyal duyarlılıklarımız da gün geçtikçe artıyor. Onlar toplumumuzun ayrılmaz parçasıdır. Bundan 10 yıl önce böyle bir şenliğin olabileceğini düşünmek bile mümkün değildi. Ne mutlu bize ki böyle bir şenliği üniversitemizde gerçekleştirdik'' diye konuştu.
    
     ''Gangnam Style'' şarkısı ile dans ettiler''
    
Konuşmaların ardından engelli öğrenciler programı düzenleyen üniversite öğrencileri ile son günlerin sevilen parçası ''Gangnam Style'' şarkısı eşliğinde dans etti. Etkinlikte görme engelli Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Hatice Dağdelen saz çalarak türkü söylerken, zihinsel engelli öğrenciler de Muğla zeybeği oynadı.
    
Etkinlikler kapsamında bedensel engelliler tarafından okçuluk gösterisi sunulurken, üniversite öğrencileri ise gözlerini siyah bantla kapatarak, görme engellilere yönelik golbol (zilli top) oynadı.
    
     

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER