ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:32

Engelliler, seçim çalışmalarına Muğla’dan başladı

Engelliler, seçim çalışmalarına Muğladan başladı


Kamuda Çalışan Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Tulgay Hasar, 2014 mahalli idareler seçimlerinde 'Engellilere de Bir Sandalye Sloganı' ile seçim çalışmalarına Muğla’dan başladı.

AK Parti Muğla Merkez İlçe teşkilatı Başkanı Mustafa Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri ile basın toplantısı düzenleyen Hasar, "Yerel seçimler yaklaştı. Ülkemizde kayıtlı 8,5 milyon engelli var. Ülkemizdeki siyasi tabloya baktığımızda engelli olan kişileri siyasette oransal olarak çok azınlıkta olduğunu açıkça görüyoruz. Siyasi partilere baktığımız zaman, hiç birinde engelliye yeterince yer verilmediği, sadece engelli kişileri sınırlı bir şekilde seçilebilir yerlerden aday gösterdikleri görülmektedir. Engelli nüfusunun yüzde 12’lerde olduğu ülkemizde, engellilerin temsil oranının bu kadar düşük olması, önemli bir eksikliktir. Siyasi partilerimizin ilgili komisyonlarında engelsiz kişiler yer alıyor. Engelli olmayan birisi engellilerin halinden anlamaz. Engelli sorunlarını engelli kişiler anlayabilir. Yerel parlamentolarımızda engellilerin temsil etme hakkı en doğal haklarıdır ve engellilere yerel parlamentolarımızda temsil etme hakkı verilmelidir. İnsanlar engelli olmaları, siyaset yapmaya engel değildir." dedi.

Merkez İlçe Başkanı Çelebi de Türk siyaset tarihinde engelli vatandaşlara en çok yer veren parti olduklarını belirterek, "Engelli vatandaşlarımızın da siyaset yapma hakkı vardır. Muğla’da 19 bin 654 engelli vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızdan 2012 yılında 824’ü, 2013 yılının 5 aylık bölümünde de 429’u işe yerleştirildi. Yine AK Partili belediyelerimizde engelli kadrolarına ayrılan kontenjan tamamen engelli vatandaşlarımıza tahsis edildi." ifadelerini kullandı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER