ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:35

"Engelliler huzurluysa biz de huzurluyuz"


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için her türlü hizmeti vermeye çalıştıklarını belirterek, “Siz engellilerin hayatı ne kadar rahat olursa, bizler de o kadar rahat ve huzurlu oluruz.” dedi.

Onursal Başkanlığını Nevin Gökçek’in yaptığı Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı ile Büyükşehir Belediyesi, Engelliler Haftası dolayısıyla eğlence programı düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de yer aldığı etkinlikte, 10 engelliye akülü araç verildi. Kocatepe Kültür Merkezi’ndeki etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Eryaman Aile Yaşam Merkezi’nin semazen gösterisi ve şiir okunmasının ardından ihtiyaç sahibi 10 engelli vatandaşa, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Müdürü Nevin Uğurlu tarafından akülü araçlar hediye edildi.

ENGELLİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise “Siz engellilerin hayatı ne kadar rahat ve iyi olursa, bizler de o kadar rahat ve huzurlu oluruz.” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüşerek müjdeli bir haber vereceğini söyleyen Başkan Gökçek, “Akçakoca’da yaz kış kamp yapılabilecek çok güzel bir yer var. İnşallah gençlerin, çocukların, yaşlıların ve engellilerin yıl boyunca bir hafta süreyle tatil yapabilecekleri yer olacak. Bunun da müjdesini veririm inşallah. Nasip olursa herkes birer hafta yaz kış burada tatil yapma imkanı bulacak.” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler için yaptığı sosyal ve kültürel çalışmaları da anlatan Başkan Gökçek, 24 bin engelliye hizmet verildiğini ifade etti.

“TEK KİŞİLİK ARAÇLARI ALMAK İSTİYORUM”

Yurt dışında görerek çok beğendiği ve engellileri özgürleştirdiğine inandığı tek kişilik araçları Ankara’ya getirmek istediğini kaydeden Başkan Gökçek, “Bunlar tek kişilik araçlar. Tekerlekli sandalye veya akülü araçlarınızla bu aracın içine biniyorsunuz. Kendiniz aracı kullanıyorsunuz. Yani kendiniz özgürce hareket etme imkanına kavuşuyorsunuz. Ama bunun için de eğitim almak gerekiyor. Herkes bu araca binip özgürce hareket etsin istiyorum. Sabah vereceğiz, akşam geri alacağız. Sizin için başlı başına özgürlük olacak, ancak korkumuz bir kaza olur diye.” şeklinde konuştu.

Gökçek'in “Ama yine sizlere soruyorum, bu araçları alalım mı?” demesi üzerine etkinliğe katılanların tamamına yakını “evet” diye karşılık verdi. Başkan Gökçek, şehir içi ulaşımında 368 tane otobüsün engelliler tarafından kullanabilecek şekilde dizayn edildiğini söyledi. Gökçek, şöyle konuştu: “Şehir içinde böyle araç sayısını artırmaya devam edeceğiz. Yıllık ortalama 16 bin engelli vatandaşımıza temizlik hizmeti veriyoruz. Şu ana kadar 102 bin 998 kişi bu hizmetimizden yararlandı. Belediye otobüslerimizden ücretsiz olarak yararlanan engelli sayımız 21 bin 955, indirimli olarak yararlananlar ise 18 bin 141 kişidir. Evde bakım ve onarım hizmeti verilen engelli sayısı 8 bin, sağlık hizmeti verilen engelli sayısı ise 28 bin 843 kişidir. 24 bin 949 kişi ise psikososyal hizmeti alırken, 23 bin 854 kişiye de fizyoterapi hizmeti veriliyor.”

Alt geçit, üst geçit, metro ve ANKARAY’da engelli kullanımına yönelik toplam 55 asansörün bulunduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, dünyada bir eşi olmayan Görme Engelliler Merkezi’nden faydalanan üye sayısının da 5 bin 493 olduğunu kaydetti. Başkent’in değişik bölgelerindeki Aile Yaşam Merkezleri’nde bulunan 4 tane engelli lokalinde faydalanan engelli vatandaş sayısının 26 bin olduğunu açıklayan Başkan Gökçek, “Ayrıca buralarda resim, müzik, danışmanlık, rehberlik, İngilizce ve bilgisayar hizmetlerinden faydalanıyorlar.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER