ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 15:11

Engelliler bir günlük askerlik yaptı

Engelliler bir günlük askerlik yaptı

Engelliler Haftası ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın 175. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Malatya, Elazığ ve Erzincan'da 142 engelli, bir günlük askerlik yaptı.


Malatya'da, İl Jandarma Komutanlığı'ndaki tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve engellilerin yemin töreniyle başladı.

Vali Vasip Şahin, törende, engelli vatandaşların ve ailelerinin çok mutlu olduklarını söyledi.
Engelli de olsa gençlerin o şerefli üniformayı giymek istediğini belirten Şahin, "Bugün sağ olsun Jandarma Komutanlığımız bu ihtiyacı görüp değerlendirdi. Bu gençlerimizin bir gün de olsa askerlik hizmetiyle tanışmalarını ve dolayısıyla mutlu olmalarını sağladılar" diye konuştu.

İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Aksoy da "Askerlik her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görev. Sizler bu üniforma ve ettiğiniz kutsal askerlik yeminiyle tam bir asker oldunuz" dedi.

Engellilerden Mustafa Özkoca ise bir günlüğüne askerlik yapsalar da bu nöbeti sadakat ve şerefle hayatlarının sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek, "Bugün hayatımızın en anlamlı günü çünkü siz komutanlarımızın, ailelerimizin ve silah arkadaşlarımızın şahitliğinde ve huzurlarında diğer silah arkadaşlarımız gibi bizler de ant içtik" ifadesini kullandı.
Cumali Aslantaş da çok mutlu olduğunu dile getirerek, "Çok heyecanlıyız. Asker olduk. Bir gün de olsa yeminimizi ettik, künyemizi aldık. Herkese teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Törende, Vali Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Garnizon Komutanı ve 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Atilla Darendeli, Kurmay Albay Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ve Emniyet Müdürü Nuri Uluayak tarafından 53 engelli vatandaşa, terhis belgesi, künye ve hediye verildi.

Elazığ

Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı'na gelen 65 engelli, kayıt masalarında girişlerini yaptırdıktan sonra kamuflajlarını ve botlarını giydi. İlk olarak kışlayı gezen engelliler, askeri araçlara bindi, jandarma trafik aracında anons yaptı. Anons sırasında bazı engellilerin şarkı söylediği ve halay çektiği görüldü.

Daha sonra engellilere, hazır kıta olma ve selam verme öğretildi, silahlar tanıtıldı.
İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sefer Resuloğlu da engellilerle yakından ilgilendi.

Engelli Alper Yarıkılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, askerliğin çok güzel olduğunu belirterek, vatanı koruduklarını, suçluları ve teröristleri yakaladıklarını söyledi.

Erzincan

Erzincan'da da İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda tören düzenlendi.
İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Dündar Aydın, her Türk gencinin ve ailesinin bu hizmeti gurur ve onur olarak kabul ettiğini söyledi.

Konuşmanın ardından, 24 engelli, yemin etti. Engellilerin yakınlarından bazıları, gözyaşı döktü.
Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 59. Topçu Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şafak, engelli askerlere hediyeler verdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER