ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 12:19

Engelli öğrencilere özel hizmet

Engelli öğrencilere özel hizmet


Başakşehir Belediyesi, açık öğretim liseleri sınavlarına giren engelli öğrencileri özel hizmet sunarak evlerinden alıp okullarına götürüyor.

Başakşehir Belediyesi tarafından yaptırılan özel araçlarla talep ettikleri yerlere kolayca ulaşabilen engelli vatandaşlar, bu sefer açık öğretim sınavlarına götürüldü. Engelli vatandaşların Başakşehir Belediyesi’nin 444 0 669 numaralı telefonundan arayarak taleplerini iletebildikleri hizmet, Belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Talepleri değerlendiren Başakşehir Belediyesi yetkilileri sınav tarihinde öğrencileri onlara vekalet eden aile üyeleri ile birlikte evlerinden belirledikleri saatte alarak, sınava girmelerine yardımcı oldu. Sınavın ardından evlerine geri bırakılan öğrenciler, uygulamadan memnun olduklarını kaydetti.

Sınava giren öğrencilerden İbrahim Yavuz, "Başta Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'a ve bize engelli araçlarını sağlayanlara teşekkür ediyorum. 59 yaşındayım, bu sayede liseyi bitirme şansı elde ettim. 30 sene evde oturdum, okumak için fırsatım ve imkânım olmadı. Bu araçlar bizim sosyalleşmemize çok büyük katkı sağlıyor. Bu araçlar sayesinde hayatın içine girebiliyoruz. Toplantılara katılabiliyoruz, pikniğe, doktora gidebiliyoruz. Ne kadar teşekkür etsek az. Engellilere yapılan her hizmetin karşılığı duadır. Herkesten Allah razı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. Zeynep Demirel, “Engelli aracı bize rahatlık sağlıyor. Başka türlü otobüsle sınava gelmemiz çok zor olacaktı. Sadece sınavlar için ayrı bir araç verilirse çok daha iyi olacak." derken, Sema Demirok de "Engelli aracı olmasından çok memnunum. Bir yere gidip gelmek daha rahat oluyor. Sıkıntı çekmiyoruz. Daha önceden böyle imkânlar yoktu, sosyal hayatın içinde değildik. Artık biz de dışarı çıkabiliyoruz. Topluma karışabiliyoruz." şeklinde konuştu.

İlçede kendi imkânları ile ulaşımlarını sağlayamayan engelli vatandaşlar Başakşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Engelliler Masasına başvuruda bulunarak araç talep edebiliyor. Başakşehir Belediyesi ‘Engelsiz Ulaşım’ araçları ile vatandaşları hastane, banka, kurs, gibi yerlerin yanında sınava giderken de ulaşım kolaylığı sağlıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER