ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 17:12

Engelli erişilebilirliğini sağlamayan belediyelere ceza

Engelli erişilebilirliğini sağlamayan belediyelere ceza


Bursa Valisi Şahabettin Harput, toplumda engellilerin yaşamını kolaylaştıracak ‘erişilebilirlik’ konusunun sağlanması için kurdukları komisyon ile denetleme yapacaklarını açıkladı. Heykel valilik binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Harput, “Engelli vatandaşların önündeki engelleri kaldırmak onlara bir lütuf değildir. Onların hakkını iade etmektir. Bu güne kadar onlar için uygulanan negatif ayrımcılığı anayasadaki pozitif ayrımcılığa getirmektir.” dedi.

    Türkiye’de ki nüfusun ciddi bir oranının engellilerden oluştuğunu belirten Harput, “Bursa’da da yaklaşık 150 bin civarında engelli var. Nüfusun yaklaşık 8’i ile 10’u arasında bir rakam bu. Engellilerle alakalı hayatın bütün alanlarına diğer vatandaşlarla aynı derecede hayatı yaşayabilmeleri için hükümet olarak çalışmalar devam ediyor.” şeklinde konuştu.

    Belirli süreçlerde engellilerin sorunlarının kaldırılması için çalışmaların devam etiğine değinen Harput, şöyle konuştu: “Engellilerin hayattaki sorunlarını çözümü ile ilgili sürekli iyileştirme yapılması için genelgeler yayınlandı. Sorumluluklarını yerine getirmeyenler hakkında da ceza uygulaması yapılacağı duyuruldu. Nihayet 20 Temmuz 2003 tarihinde engelli vatandaşlarımızla alakalı ilgili yönetmelik çıktı. Bu yönetmelik tarihi bir yönetmelik. Engelli vatandaşlarımıza karşı kamu ve özelde engellilerin ihtiyaçlarını yerine getirmeyenlerin alanların, kurumların sorumlularına, yetkililerine ceza uygulaması getiren uygulama.”

    Bu yönetmeliğin süresinin temmuz ayı itibariyle uygulamaya geçtiğini anlatan Vali Şahabettin Harput, şunları söyledi: “Bunun özünde bütün özel sağlık ve eğitim tesisleri, sinema, tiyatro, opera, müze, kütüphane, konferans salonu ve benzeri kültürel binalar, gazino ve düğün salonları gibi binalar, iş hanları, pasajlar, iş merkezi ve spor tesisleri gibi hayatın yaşandığı bütün alanlar ile yollar, yeşil alanlar, parklar, meydanlar benzeri sosyal tesisler ve toplu taşıma araçları yönetmeliğin kapsamı içine giriyor. Buralar engelli vatandaşların erişebilirliğini yapmak zorunda. Gerek kamu gerekse özel kurumlar buna uyacak.”

    Bununla alakalı illerde vali veya vali yardımcısı başkanlında izleme ve denetleme komisyonu kurulduğunu anlatan Vali Harput, “Bursa’da vali yardımcısı başkanlığında 3 ayrı komisyon kurduk. Bu komisyonlar Bursa ve ilçelerini kapsayacak şekilde görev yapacak. Bu komisyonların yaptıkları denetimler sonrasında engelleri kaldırmayanlara ceza verilecek. Denetim sonunda durumu uygun olanlara uygunluk belgesi, olmayanlara ise ceza yazılacak.” şeklinde konuştu.

    BELEDİYELER DE CEZA YİYECEK

    Denetlemeler sonunda engelleri kaldırmayanlar ve engelli vatandaşlardan gelen şikayetler ile erişilebilirlik konusunun teknik olarak denetimler yapılacağını anlatan Harput, şunları kaydetti: “Sorunların giderilmediği zaman doğrudan aile ve sosyal politikalar il müdürü tarafından yapılacak tutanak doğrultusunda para cezası verilecek. Burada gerçek ve tüzel kişilere her bir tespit için bin TL ile 5 bin TL arasında para cezası verilecek. Büyükşehir belediyeleri ve kamu kurum ve kuruluşlarına ise her bir tespit için 5 bin TL ile 25 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak. Bu güne kadar belediyeler hep ceza yazıyordu, bundan sonra da belediyelere de ceza yazılacak bundan sonra. Vatandaşın sosyal hayattaki engellerini kaldırmaması halinde bu cezalar belediyelere de uygulanacak.”

    Başarılı alanlar takdir ve erişilebilirlik belgesi vererek onları ödüllendireceklerini anlatan Vali Şahabettin Harput, kurulan izleme ve denetleme komisyonda; belediyeler, şehircilik müdürlükleri, valilik, karayolları ve engellilerden de temsilciler bulanacağını sözlerine ekledi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER