ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 14:48

Engelli engelliyi dolandırdı


Sivas'ta, işitme engelli bir kişinin, kendisi gibi engelli 6 vatandaşa parayı değerlendirip kar payı vereceğini söyleyerek banka kredisi çektirip, paraları aldıktan sonra ortadan kaybolduğu öne sürüldü.
     İddiaya göre, kendisi de işitme engelli olan T.A, bir süre önce tanıştığı Sivas İşitme Engelliler Spor Kulübü sporcuları ile yakın arkadaşlık kurdu. Güvenlerini kazanan şüpheli, 6 engelliye, parayı değerlendirip kar payı vereceğini söyleyerek, banka kredisi çekmeye ikna etti.
     Bunun üzerine işitme engelli Uğur Yıldız (32) 45 bin lira, Ünal Yıldız (46) 48 bin lira, Tekin Topçu (45) 95 bin lira, Mustafa Duran (32) 43 bin lira, İsa Kavak (39) 8 bin lira ve isminin duyulmasını istemeyen bir engelli ise 24 bin lira kredi çekip T.A'ya verdi. Toplam 263 bin lira alan ve kredi taksitlerini her ay kendisinin ödeyeceğini belirten T.A, Mustafa Duran, Uğur Yıldız ve Tekin Topçu'ya aldığı para karşılığında senet imzalayıp verdi.
     Bir süre kredi taksitlerini ödeyen T.A, daha sonra ortadan kayboldu. Kredi borcu taksitleri ödenmediği için, bankalarca engellilerin evlerine uyarı yazısı gönderildi.
     Bunun üzerine, dolandırıldıklarını anlayan engelliler, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, müştekilerin şüpheli aleyhine ellerindeki senetleri icra yoluyla takip edebileceklerini veya şüpheli aleyhine hukuk mahkemelerinde alacak davası açabileceklerini belirterek, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
     Mağdur olduklarını dile getirerek, şüphelinin yakalanarak cezalandırılmasını isteyen engellilerin yakınları, yeminli tercüman olmadan işitme engellilere kredi veren banka hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.
     Bu arada, şüpheli T.A'nın başka şehirlerde de benzer şekilde engellileri dolandırdığı iddia edildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER