ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:36

Engelli çocuklar diş muayenesinden geçiriliyor

Engelli çocuklar diş muayenesinden geçiriliyor


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Koruyucu Sağlık Hizmetleri Projesi kapsamında öğretilebilir zihinsel engelliler okullarında, ağız ve diş sağlığı seminerleri ve diş taramaları gerçekleştiriyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, “Diş hekimine gitmekte zorlanan engelli çocuklarımız ağız ve diş sağlıklarını yeterince koruyamıyorlar. Koruyucu diş hekimliği projesi ile diş doktorlarını engelli çocuklarımızın ayağına götürüyor, muayene ediyor ve diş sağlığı konusunda bilgilendiriyoruz." dedi.

        Proje kapsamında Öğretilebilir Zihinsel Engelliler Okulları’nda öğrencilere yönelik diş taramalarının üçüncüsü Özel Sakarya Sevgim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde gerçekleştirildi. 50 engelli öğrencinin diş taramaları yapılarak, diş macunu ve diş fırçası hediye edildi. Daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi diş hekimi Sinan Merey tarafından taramaya katılan öğrencilerin öğretmenlerine ağız ve diş sağlığı konusunda seminer verildi.

        Proje ile ilgili açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, şunları kaydetti: "Ülkemizde 8,5 milyona yakın engelli birey bulunuyor. Engelli bireylerde ağız ve diş sağlığı sorunlarıyla başa çıkabilmek için özel bilgi ve eğitim gerektirmektedir. Diş hekimine gitmekte zorlanan engelli çocuklarımız ağız ve diş sağlıklarını yeterince koruyamıyorlar. Koruyucu diş hekimliği projesi ile diş doktorlarını engelli çocuklarımızın ayağına götürüyor, muayene ediyor ve diş sağlığı konusunda bilgilendiriyoruz. Bu projeyle engelli çocuklarımızın diş tedavisi konusunda yaşadıkları maddi ve manevi tüm sıkıntılarını en aza indirmeyi hedefliyoruz."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER