ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 21:09

Engelli çiftin tüp bebek sevinci


Bitlis'te 5 yıldır çocuk sahibi olamayan Menşure ve Kenan Hamamcıoğlu çifti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan ''Tüp Bebek Projesi'' sayesinde ikiz bebek sahibi oldu.

Gazibey mahallesinde oturan ve bedensel engelli olan 5 yıllık evli Hamamcıoğlu çifti, gördükleri tüp bebek tedavisinin ardından ikiz bebek sevinci yaşadı. Vali Yardımcısı Salih Altun ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Çakan ikiz bebek sahibi olan aileyi ziyaret ederek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın gönderdiği iki Cumhuriyet altınını hediye etti.

Vali Yardımcısı Altun, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, özellikle dezavantajlı gruplara yönelik devletin proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bu projelerden birinin de bakanlığın hayata geçirdiği ''Tüp Bebek Projesi'' olduğunu anımsatan Altun, şöyle konuştu:
''Özellikle maddi durumu iyi olmayan, dezavantajlı konumda olan ve uzun yıllar çocuğu olmamış, tüp bebek tedavisi görmesi halinde çocuğu olabilecek ailelerin tespit edilerek, tedavilerine başlanması ve çocuklarına kavuşması kapsamında proje başlatıldı. Çok şükür Bitlis'teki proje meyvesini ikiz olarak vermiş oldu. Proje, Valimiz Veysel Yurdakul tarafından yakından takip ediliyor. Yıllardır çocuk sahibi olamayan hem de engelli olan çiftin bir anda iki bebeğe kavuşması gerçekten sevindirici bir durum. Devletimizin engellilere, yaşlılara, kimsesizlere yönelik projeleri devam ediyor ve devam etmektedir.''

-''Mevlit Kandili akşamı dua ettim''

Anne Hamamcıoğlu ise, toplumda engellilerin evlenmesinin dışlandığını ancak en büyük mutluluğu onların hak ettiğini söyledi.

Bebeklerini kucağına aldığında büyük mutluluk yaşadığını ifade eden Hamamcıoğlu, duygularını şöyle dile getirdi:
''Annelik çok güzel bir duygu. Beş yıl ne çektiğimizi bir biz, bir de Allah bilir. Mevlit Kandili akşamı dua ettim. Sabaha kahvaltıda haberleri izlediğimde önceki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin hanımın çocukları olmayan kimsesizlere ve engellilere tüp bebek tedavisi yapacaklarını öğrendim. O gün gidip başvurdum. 5 ay sonra açıklama yapıldı. Asil listesinde ilk benim adım çıktı. Sonra İstanbul'a gönderildim. Orada benimle çok ilgilendiler. Bütün ihtiyaçlarımı karşıladılar. Doğum Elazığ Özel Hayat Hastanesinde yapıldı. Bir baba, anne gibi arkamızda durdular. Eşim de engelli. Bebeklerimi kucağıma aldığımda dünyalar benim oldu.''

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER