ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 23:12

Engellerini 'Konuşan Eller' projesi ile aşacaklar

Engellerini Konuşan Eller projesi ile aşacaklar


Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Konuşan Eller Çizimle Mesleki Becerilerini Geliştiriyor’ projesi engelli vatandaşların fırsat eşitliği yakalayıp istihdamına katkı sağlanacak.

Sosyal kalkınma mali destek programı (kadinlar, yaşlilar ve engellilere yönelik) alanında BEBKA’ye başvuran proje engellilere yeni umut kapıları açacak. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından 2011 yılı için başvuruda bulunan Arge ve Yenilikçilik, Çevre ve Enerji ve Sosyal Kalkınma alanında 368 projeden 76 tanesi desteklenmeye uygun bulundu.

BEBKA tarafindan 2011 yılı için kar amacı güden ve gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik olan çağrısı kapsamında 368 proje başvurusu oldu. 76’sı kabul edilen başvurulardan 96 tanesi Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesinin projesinin de yer aldığı Sosyal Kalkınma alanında yapıldı.

KONUŞAN ELLER ÇİZİMLE MESLEKİ BECERİLERİNİ GELİŞTİRİYOR

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesine ait TR 41 11 SK021 “Konuşan Eller Çizimle Mesleki Becerilerini Geliştiriyor” adlı proje desteklenmek için uygun görülen 18 projeden biri oldu. Nisan ayında başlanan projenin 8 Aylık uygulama süresi 30 Kasım 2012 tarihinde tamamlanacak.

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesinde, yüzde 90’ı BEBKA tarafından karşılanan mali destekle kurulan bilgisayar destekli çizim laboratuarı sayesinde öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirip, fırsat eşitliği yakalayabilmekte.

İstihdama da katkı sağlayacak olan projenin öncelik alanı; engelli bireylere sağlanan eğitim hizmetinin kalitesinin teknolojiye erişimin kolaylaştırılması yoluyla yükseltmek.

Öncelikli olarak okulda 3 mesleki alandan toplam 9 öğretmen ve 15 temsilci öğrenciye eğitim verildi. Daha sonra projede öngörüldüğü üzere eğitim 11. ve 12. Sınıfta okuyan tüm öğrencilere okul içinde hızlandırılmış kursla aynı eğitim verilerek okul içinde 90 öğrenciye yaygınlaştırıldı.

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesinin BEBKA Mali Desteğiyle gerçekleştirilen projesinde MEB Nilüfer İlçe Milli Eğitim ortak, Nilüfer Kaymakamlığı ortak, Nilüfer Belediyesi iştirakçi kurum olarak katkıda bulundu.

Projenin nihai faydalanıcılarından olan Nilüfer Kaymakamlığı, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Nilüfer Belediyesi ile proje süreci eylem takvimine uygun olarak çeşitli toplantılar düzenlendi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER