ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:31

Enerjiden 28,5 milyon liralık tasarruf


Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) su dağıtım sisteminde yaptığı yatırımlarla yıllık yüzde 32 tasarruf oranına ulaştı. Kurumun elde ettiği tasarrufun karşılığı geçen yıl 20 milyon 66 bin lirayı bulurken, bu yılın 5 aylık bölümünde 8,5 milyon lira oldu.
ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da su dağıtımı için 61 pompa istasyonunun kullanıldığını belirterek, söz konusu pompalar nedeniyle ASKİ'nin kentin en fazla elektrik tüketen kurumlarının başında geldiğini söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının başlattığı enerji tasarrufu çalışmaları kapsamında kurum olarak sistemlerini gözden geçirme ihtiyacı duyduklarını ifade eden Kaya, şu bilgileri verdi:
"Tasarruf için ilk adımı ciddi miktarda elektrik tüketen pompa istasyonlarında attık. Buralarda yaptığımız iyileştirme ve verimlilik çalışmalarıyla yıllık enerji giderimiz yüzde 32 azaldı. Bu sayede, 2012 yılında 20 milyon 66 bin lira tasarruf gerçekleştirirken, 2013'ün ilk 5 aylık döneminde toplamda 8,5 milyon liralık tasarruf elde etmiş olduk."
-Barajlarda doluluk yüzde 50'nin üzerinde-
Yatırımların tasarruflarla kendisini karşılamasının, uygulamanın doğruluğunu gösterdiğini dile getiren Kaya, tasarruf için yaptıkları çalışmaların sadece pompa istasyonlarıyla da sınırlı kalmadığını vurguladı.
Kaya, enerjiyi daha verimli kullanmak için ASKİ'nin Türkiye'de örnek olacak üç önemli uygulamaya imza attığını bildirerek, şöyle konuştu:
"Pompaların ekonomik ömrünü doldurmuş olanlarını daha verimli çalışan ve daha az elektrik tüketen sistemlerle değiştirdik. İkinci olarak elektrikte üçlü tarife sistemine geçtik. Enerji tüketiminin en yoğun olduğu 17.00-22.00 saatleri arasında motorları durdurarak şehre depolardan su vermeye başladık. Depoları doldurmak için de pompaları, tüketimin düşük olduğu 22.00-06.00 saatleri arası çalıştırdık ve SCADA merkezimizden sürekli kontrol ederek depolarımızın, saat 17.00'a kadar dolu tutulmasını sağladık."
Son yağışlarla kentteki barajların doluluk oranının yüzde 50'nin üzerine çıktığını bildiren Kaya, Ankaralıların su konusunda sorunsuz bir yaz geçireceklerini belirtti.
Elektrikte olduğu gibi suda da tasarrufun esas olduğunu anlatan Kaya, "Bizim tasarruf konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti vatandaşlarımızdan da bekliyoruz. Bu milli kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması için önemli" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER