ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 19:26

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Kırşehir'de


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yasa dışı dinleme iddialarına ilişkin olarak, "Bu ülkenin cumhurbaşkanını, başbakanını, bakanlarını ve milletvekillerini, belediye başkanlarını, sanatçılarını, sporcularını dinlediniz. Niye dinlediniz? Herhalde kapı komşunuza vermek için değil o bilgileri. Belki de daha uzaklara vermek istediniz. Belki daha uzaklara verdiniz o bilgileri" dedi.
AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı'nın Cacabey Meydanı'nda düzenlediği mitingde konuşan Yıldız, Ankara'ya giderken haftada 2-3 defa bu kentten geçtiğini ve her seferinde değişip geliştiğini gördüğünü söyledi.
Kırşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Yaşar Bahçeci'nin, şehrin çehresini değiştirdiğini ifade eden Yıldız, 30 Mart seçimlerinin başka bir seçim olmaya aday olduğunu vurguladı.
Bakan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu 30 Mart seçimi başka bir seçim olmaya aday. Yalnızca belediye başkanlığı seçimi ile alakalı değil. Bakın, Türkiye'nin istikrarını, gelişmesini, büyümesini her 10 yılda bir test ediyorlar. Ne zaman yükselişe geçsek, yaşı müsait olanlar bilir, o zaman paçasından tutup Türkiye'yi aşağıya doğru çekmeye çalışıyorlar. 1960, 1970, 80'li yıllar. 90 ve 2000'li yıllar ve 17 Aralık'la beraber aynı şekilde Türkiye'nin istikrarını test etmeye dönük oldu. Artık, biz bunlara 'hayır' diyoruz. Hangi kisve altında olursa olsun. İster asker, isterse sivil. İster bir yapının içinde olsun, isterse yapının üstünde. Ne olursa olsun. Biz artık Türkiye'nin siyasi istikrarını, bu güzel insanımızın geleceğini hiçbir şekilde riske etmeyeceğiz Allah'ın izni ile. Hiçbir şeyden korkmuyoruz. Biz Türkiye'nin istikrarının bütün sektörlerden daha büyük olduğunu gördük. Ben enerji sektöründe birçok ülkede çalışıyor ve uğraşıyorum. Ama, enerji ile yapılanların hiçbir tanesinin siyasi istikrar olmaksızın yapılmayacağına inanıyorum. Bunu gördüm."
17 Aralık operasyonuna değinen Yıldız, "17 Aralık'ta şunu söylediler. Dediler ki, 'sizler AK Parti olarak iyisiniz ama Başbakanı değiştirir misiniz?' Biz dedik ki 'Bir dakika. Bunu size mi soracağız? Biz buna milletimizle karar verdik.' 2001 yılında dünya toz pembe idi. Ama Türkiye büyük bir kriz yaşadı. Ne oldu da 2002 yılından sonra biz bir yerde gömü mü bulduk, hazine mi bulduk, toplu altın mı bulduk? Ne oldu da bu ülke üç katına çıktı. Cevabı şudur; başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün ekibini beraber bulduk. Bu güzel insanlarla çalışmasını bildi sayın Başbakanımız" diye konuştu.
Milletten aldıkları yetkiyi 17 Aralık'ın öncesinde ve sonrasında hiç kimseye devretmeye ve hiç kimse ile paylaşmaya niyetlerinin olmadığını vurgulayan Yıldız, bunu ancak sandıkta halkla beraber paylaşacaklarını dile getirdi.
Yasa dışı dinleme iddialarına da değinen Yıldız, şöyle devam etti:
"Şimdi bu güven duyulan siyasi istikrarı yıkmaya çalışıyorsunuz. Ne yaparak? Dinlenme tesislerini artırarak Türkiye'de. Dinleme tesislerini artırdınız, dinlenme tesislerini de artırdınız. Bu ülkenin Cumhurbaşkanını, başbakanını, bakanlarını ve milletvekillerini, belediye başkanlarını, sanatçılarını, sporcularını dinlediniz. Niye dinlediniz? Herhalde kapı komşunuza vermek için değil o bilgileri. Belki de daha uzaklara vermek istediniz. Belki daha uzaklara verdiniz o bilgileri.
Bir sent fark ettiğinde 400 milyon dolar fark eden anlaşmalara imza atıyoruz. O zaman siz bu bilgileri başka şekilde de kullanabildiniz. Yazık, günah değil mi bu millete? Siz sadece Taner'i dinlemiyorsunuz, Ahmet'i, Mehmet'i dinlemiyorsunuz bu ülkenin Enerji Bakanını dinlediğinizde. Bakın 2013 yılında 27 tane ayrı ülkeye gitmişim, 40 sefer. Devlet başkanları ile, hükümet başkanları ile, bakanlarla görüşüyoruz. Bizim gizlilik arz eden evraklarımız var. Arz etmeyen evraklarımız var. Siz bunu dinlediğinizde ne yapıyorsunuz arkadaş? Bunun adı ajanlık olur o zaman. Olmaz mı?"
Ülkeye 12 yıl hizmet veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve ekibini birilerinin 16 Aralık'a kadar iyi niyetli bulup, 17 Aralık'ta kötü niyetli olarak gördüğünü belirten Yıldız, "Biz burada iyi niyet aramayız. Siz nasıl olur da 'Başbakanı değiştirin de AK Parti kalsın diyorsunuz?' Hamd olsun yedirmeyiz, hiçbir şekilde de feda etmeyiz Allah'ın izni ile. Kimseden bu manada korkumuz ve endişemiz yok. Sizin hangi niyetle yaptığınızı inşallah bu ülke ilerleyen zamanda fazlasıyla görecek. Seçimde bir ilke ve prensip olur. Seçimde bir dürüstçe yaklaşım olur. Partinizin tercihini açıklarsınız. 'Ben CHP'ye oy vereceğim, ben Büyük Birlik Partisi'ne oy vereceğim' dersiniz. Ama, siz 'AK Parti'ye oy vermeyin de hangisine verirseniz verin' diyemezsiniz. Böyle bir sistemsizlik, prensipsizlik, ilkesizlik yapamazsınız. Kapı kapı dolaşıp da bunları söyleyemezsiniz. İlkeniz olacak" diye konuştu.
Yıldız, bir genel başkanın mazotu 1,5 liraya indireceğini söylediğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Kalkıp diyor ki, 'Ben mazotu 1,5 liraya indireceğim.' 2002 seçimlerinde bir genel başkan dedi ki, 'Ben 1 veya 1,5 liraya indireceğim' dedi aynı şekilde. Şimdi zannediyorum ki, o genel başkan bu genel başkana diyordur. 'Ya ben onları çok denedim. Ama, hiç beş para etmedi o dediklerim'. Artık bunu bundan sonra vatandaşlarımız kesinlikle yutmuyor. Kimin parasını kime dağıtıyorsunuz?"
Mitingde, AK Parti'den yeniden aday gösterilen Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AK Parti Kırşehir milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, İl Başkanı Salih Çetinkaya ve çok sayıda kişi katıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER