ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 13:42

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kayseri'de


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Vatandaşımızın tek kuruşunu, tek dolarını ülkeyi soymak isteyenlere bırakmayacağız" dedi.

Bazı programlara katılmak için Kayseri'ye gelen Yıldız, Ahilik Haftası dolayısıyla Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) tarafından Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi önünde düzenlenen törene katıldı.
Burada bir konuşma yapan Yıldız, Ahiliğin çok önemli bir gelenek olduğunu ifade ederek, "Ahi, elini, kapısını ve sofrasını açık tutandır. Yüz yıllardır bu kadim geleneğin en fazla uygulandığı yerlerden biri Kayseri'dir. Kendi çıkarları üzerinde komşusunun, kardeşinin çıkarlarını tutabilendir. İnsan bunları hatırladıkça, bunları çevresinde gördükçe, Türkiye'yi soymak isteyenleri, Türkiye'yi yolmak isteyenleri ister istemez hatırlıyor" diye konuştu.

Ahilik geleneğini benimsemiş kişilerin ülkenin gelişimine katkı verdiğini ve vereceğini dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:
"Bırakın ülkenin soyulmasını, yan dükkandaki esnaf kardeşinin siftah yapmasını isteyen gelenekten, dokudan ve sağlam bir yapıdan geliyoruz. Bu çok büyük bir zenginliktir, çok büyük bir hazinedir. Biz Allah'a inanan, halkından aldığı destekle ülkenin idaresine irade koyan insanlarız. Bu manada her zaman doğru yaptığımız kadar güçlenen, aynen Ahi Evran'da olduğu gibi. Yanlış yaptığı kadar da zayıflayan yapının dünyada hakim olduğunu bilenlerdeniz."

Hükümet olarak ülkeyi soymak isteyenlere asla fırsat ve imkan vermeyeceklerini vurgulayan Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Özelikle sektörümüzde 230 milyar dolarlık Türkiye aleyhine dava açan bir Uzan Grubu vardı. Bu rakam, 2002 yılında Türkiye'nin toplam gayrisafi yurt içi hasılası kadardı. Yani şunu söylüyordu 'ben bu ülkeyi istiyorum'. Şimdi üç katına çıktı ama '2002 yılındaki Türkiye'yi istiyorum' demekti. Hamdolsun bütün ülkelerdeki davaları kazandık. Uluslararası tahkimi kazandık. Bu haksız davadan Türkiye olarak beraat ettik. Bununla kalmadık şimdi avukatlık masraflarını almaya başlıyoruz. 5 milyon dolar birinci davadan, yarım milyon dolar ikinci davadan, inşallah Liberanko'dan da alacağız. Bütün bunların da tek tek ne esnafımızın, ne sanatkarımızın ne de bir vatandaşımızın tek kuruşunu, tek dolarını ülkeyi soymak isteyenlere bırakmayacağız."

Konuşmaların ardından, Bakan Yıldız, Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve KESOB Başkanı Mustafa Alan, Türkiye'de yılın ahisi seçilen Kayserili terzi Mahir Solak'a Ahilik Kaftanı'nı giydirdi.
Programda, Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından sergilenen şed kuşatma törenini izleyen Yıldız, daha sonra vatandaşlara Ahilik pilavı dağıttı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER