ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 10:12

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin eş-Şehristani'nin Irak petrollerinin Türkiye üzerinden dünya pazarlarına açılması için ileri sürdüğü şartları son derece olumlu bulduklarını belirterek, "Irak petrollerinin ister kuzeyden ister güneyden, Türkiye üzerinden dünya pazarlarına açılması doğru adım olur. Bu petrol Türkiye'nin değil, Irak'ın petrolüdür. O yüzden Bağdat'ın 3 şartının gerçekleşceği bir sözleşmenin doğru olacağına inanıyoruz" dedi.

Yıldız, Hazar Denizi'nden çıkarılan doğalgazın Türkiye topraklarından geçerek, Avrupa'ya taşıyacak Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) Projesi'nin nihai imza töreni öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Yaklaşık iki yıldır sürdürülen hazırlıkların tamamlandığını ve Türkiye'nin de ortakları arasında bulunduğu Şahdeniz Konsorsiyumu'nun nihai yatırım kararını kabul edeceğini belirten Yıldız, gelecek kuşaklar için önemli bir projenin imzasını atacaklarını vurguladı.
TAP'ın Avrupa'nın doğalgaz sorununun çözümünde büyük önem taşıdığını ifade eden Yıldız, projenin keşif ve üretim maliyetinin Gürcistan, Türkiye ve İtalya'ya kadar iletimiyle beraber 45 milyar dolar civarında olduğunu ve bu rakamın beş yıl içerisinde harcanacağını kaydetti.
Türkiye'nin doğalgaz tedarik noktalarını artırmak istediğini dile getiren Bakan Yıldız, bu noktalardan biri olan Şahdeniz yatağından 6 milyar metreküp doğalgaz alacaklarını söyledi.

-Türkiye'nin TANAP'daki hisseleri artacak

Trans Anadolu Dogalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) bin 800 kilometrelik bölümü gibi büyük bir kısmının Türkiye topraklarından geçtiğini hatırlan Yıldız, Türkiye'nin projedeki payının artırılması gerektiğine dikkati çekti.
Türkiye'nin TANAP'taki payının yüzde 20'lerde olduğunu anımsatan Yıldız, "Türkiye olarak bu projedeki hissemizi yüzde 30'a çıkarmak istiyoruz. Yapacağım görüşmelerde TAP'a ortaklık da gündeme gelecek fakat şu anki isteğimiz TANAP'taki hisselerimizi artırmak. TAP ortaklıkla ilgili bugün için bir girişimimiz olmayacak. Fakat ilerleyen zamanlarda ne gibi gelişmeler yaşanır bilemiyoruz. TANAP'daki hisselerimizin artması Türkiye açısından daha önemlidir" dedi.

-Irak petrollerinin Türkiye üzerinden taşınması

Yıldız, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin eş-Şehristani'nin, Irak petrolünün, Türkiye üzerinden dünya pazarına açılması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'yle yapılan anlaşmaları, "Kuzey Irak'tan ihraç edilecek petrol miktarının ölçümü, petrolün dünya piyasasındaki değeriyle satılması ve petrol satışından elde edilecek gelirin New York'taki Irak Kalkınma Fonu'na yatırılması" şartlarıyla kabul edeceklerini açıklamasını son derece olumlu bulduğunu söyledi.
Irak petrollerinin ister kuzeyden ister güneyden, Türkiye üzerinden dünya pazarlarına açılmasınının doğru olacağını bildiren YIldız, Şehristani'nin şartlarını makul ve olumlu bulduklarını ifade etti.
Yıldız şunları kaydetti:
"Bu petrol Türkiye'nin değil, Irak'ın petrolüdür. O yüzden Bağdat'ın 3 şartının gerçekleşeceği bir sözleşmenin doğru olacağına inanıyoruz. Komşu, dost ve kardeş ülke Irak'la yoku değil, varı paylaşacağız. Kerkük Yumurtalık ham petrol boru hattının 1,5 milyon varillik günlük kapasite ile çalışmasının yollarını arayacağız. Türkiye olarak Irak'ın normalleşmesine büyük katkıdır diye düşünüyoruz. Bu konuda Silopi'ye yapılan test çalışmaları olumlu sonuçlandı. Bundan sonraki hedefimiz Ceyhan. Zannediyorum bugün de Ceyhan'a petrol akışı sağlanacak"

-Hakan Şükür'ün AK Parti'den istifası

İstanbul Miletvekili Hakan Şükür'ün AK Parti'den istifasına ilişkin de Yıldız, bunun aile içi bir konu olduğunu ve aile içerisinde de çözüleceğini söyledi.
Şükür'ün, ülkenin istikrarlı bir noktaya gelmesi yönünde olumlu kanaatlerini paylaştığını belirten Yıldız, "AK Parti ailesi içerisindeki bu konu aile içerisinde çözülecektir" dedi

-Türkiye'deki elektrik kesintisi

Türkiye'deki elektrik kesintileri ve bu konuda yapılan haberlere de değinen Yıldız, şu anda herhangi bir sıkıntının bulunmadığına, atmosfere açık işletme yaptıklarına, -30 ve +40 derecelerde çalışan trafoların bulunduğuna işaret etti.
Zaman zaman çıkan aksaklıkların sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada da normal karşılandığını vurgulayan Yıldız, "Biz bütün ekibimizle, kamu ve özel sektör olarak elektrik ve doğalgaz dağıtımında iyi bir işletmecilik yapmaktan yana çalışıyoruz. Yozgat Yerköy'de bir trafo yandı, sabah 4'e kadar trafo tamir edildi. Trafolar arasında 20-30 yaşlarında olanlar var. Bazı yerlerde yaşanan elektrik kesintilerini Türkiye'nin genelinde yaşanmış gibi göstermek doğru değildir" ifadelerini kullandı.

Enerji sorununun çözümü için ithal doğalgazın yanında HES, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklara ve kömür gibi yerli kaynaklara daha fazla önem verilmesininin gerekliliğini anlatan Bakan Yıldız, şöyle devam etti:
"Rüzgar, kuşları öldürür; kömür patlar, kömür isler gibi yerli kaynaklarımızla alakalı mazaretlerin ortadan kaldırılması lazım.Teknoloji gelişiyor ve bunların her birinin çevre ile beraber çevreye uyumlu üretim olanakları var. Türkiye buna dikkat ediyor. İthal doğalgazın yanında daha fazla yerli kaynak kullanmaktan yana strateji belirledik. STK'ların ve çevreci örgütlerin bu konuda hassasiyet göstermesini istirham ediyorum."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER