ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 21:56

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mercan:


Enerji Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Fransız yatırımcıların Türkiye ilgisinin arttığını ve bunun da yatırımlara yansıyacağını söyledi.

Bakan Yardımcısı Mercan, Yenilenebilir Enerjiler Sendikasının yıllık toplantısı için geldiği Paris'teki temasları hakkında basına bilgi vererek Türkiye'nin yenilenebilir enerji pazarına yatırım yapmak isteyen ya da halihazırda yatırımcı olan Fransız firmalarla görüştüğünü belirtti.

Avrupa Konseyi Türk Delagasyonu başkanı olarak görev yaptığı dönemde sık sık Paris'e geldiğini ve Fransa'yı yakından tanıdığını ifade eden Mercan, Fransa ve Türkiye ilişkilerinde somut ve ciddi ilerlemeler gördüğünü ifade etti.
Mercan, günübirlik Paris temaslarında birçok yatırımcı firmayı dinlediklerini ve fikir alışverişinde bulunduklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Türkiye'nin Fransa'da karşılaştığı siyasi zorlukların farkında olan biri olarak söylüyorum ki Hollande'ın Türkiye ziyaretinden sonra Fransa'da bir hava değişikliği gördüm. Fransız şirketlerin Türkiye'ye ilgisi çok açık. Bu hava böyle devam ederse ki etmemesi için hiçbir neden yok, Fransız şirketlerin Türkiye'ye ilgisi atmaya devam edecektir. Bu nedenle oldukça memnun ayrılıyorum."

Önceden Fransızların Türkiye'ye karşı çekingen ve güvensiz bir tavır sergilediğini dile getiren Mercan, bugün gördüğü Fransa'nın sadece iş odaklı olduğu ve ekonomiye yoğunlaştığını anlattı.

Mercan, görüşülen firmaların Türkiye'ye yatırım yapma ihtimallerinin de oldukça yüksek olduğunu, firmalarla özellikle rüzgar ve güneş enerjisi alanında yapılacak yatırımların konuşulduğunu bildirdi.

Şirketlerin ilk aşamada 300 milyon avroluk bir yatırımla Türkiye pazarına gireceklerini kaydeden Mercan, yenilenebilir enerjinin, maddi getirisinin yanı sıra doğanın korunmasına da katkı sağlayacağını belirtti.

Mercan, yatırımcıların malzemelerin büyük bir kısmını Türkiye'de imal ettirmesini düşündüğünü, bu noktada hem ek bir sektörün doğacağını hem de cari açığın kısmen de olsa azalacağını aktardı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER