ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:28

"Enerji kaynakları Kıbrıs'ta barış köprüsü olsun"


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs adası çevresindeki doğalgazın kullanımı ve Türkiye'den su ile elektrik getirilmesi konusunu, adayı barışa, huzura ve refaha kavuşturmak, Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliği ve dostluğu artırmak için kullanmak istediklerini söyledi.
     KKTC'de vakıfların Kıbrıs Türk halkına devrinin 57'inci yıldönümü, Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle kutlandı. Törene Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Vakıflar İdaresi yöneticileri ve davetliler katıldı.
     Eroğlu, buradaki konuşmasında, "İngiliz idaresi altında yaşamak ne demektir bilen bir neslin insanı olarak o günlerde başımız öne eğik, Atatürk'le, İstiklal Savaşı'nda elde edilen başarı ile övünüyor, onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin gün gelip bizi de özgürlüğe kavuşturacağı umudu ile dini ve milli aidiyetimize sarılıyorduk" dedi.
     Herkesten "yakın tarihi, son yüz yılı iyi okumalarını, ecdada ve mücadeleye sahip çıkılmasını, bilinçlenmesini" isteyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, böylece ulusal hakları savunurken daha güçlü olacaklarını vurguladı.
     Eroğlu, Kıbrıs Türklerinin merhum lideri Fazıl Küçük ve arkadaşlarının Vakıflar İdaresi'nin Kıbrıs Türk halkına iadesi için verdikleri mücadelenin önemine değinerek, "Bu kavganın Kıbrıs'taki hak ve hukukumuzdan vazgeçmeyeceğimizin Rumlara ve ilgili tüm devletlere fiilen gösterilmesi yönündeki en güçlü adımlardan biri olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum" dedi.
    
     "Kıbrıs meselesinin bir an önce çözülmesi gerekmektedir"
    
     Eroğlu, Türkiye ile tam bir uyum içinde Kıbrıs konusunu bir çözüme bağlamak üzere çaba gösterdiklerini söyleyerek, şöyle devam etti:
     "Umarız Rum komşularımız bir an önce ekonomik sıkıntılarını aşarlar ve iyi niyetle, yapıcı bir anlayışla Kıbrıs konusunu çözerek adanın bir barış, refah, huzur merkezi haline gelmesini sağlayacak fikirlerle görüşme masasına gelirler. Belirsizlik ortamının sona ermesi, Kıbrıs meselesinin bir an önce çözülmesi gerekmektedir.
     Doğalgazın kullanımı ve Türkiye'den su ile elektrik getirilmesi konusunu, Kıbrıs adasını barışa, huzura ve refaha kavuşturmak, Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliği ve dostluğu artırmak için kullanmak istiyoruz. Ama eğer çözüm istemiyorlarsa o takdirde daha fazla bize pranga vurulmaktan vazgeçilmeli, herkes yoluna gitmelidir. Kıbrıs Türk halkı, kendi devletine, egemenliğine, hakkına, hukukuna sahip çıkmakta kararlıdır."
    
     Küçük: "Vakıflar, Kıbrıs Türk tarihinde büyük öneme sahiptir"
    
     Başbakan İrsen Küçük de, Kıbrıs Türklerinin "varoluş mücadelesi lideri" Küçük'ün kazandırdığı en önemli değerlerden birinin vakıflar olduğunu belirterek, uzun mücadelelerden sonra 1957'de vakıfların Türk yönetimine devrinin sağlandığını hatırlattı. Vakıfların Kıbrıs Türk tarihinde büyük yeri ve önemi olduğuna dikkat çeken Küçük, yoksulluk yıllarında vakıfların öne çıktığını söyledi. Küçük, sosyal güvenlik kurumlarının olmadığı dönemde vakıfların bu boşluğu doldurduğunu ve bu kurumların İngiliz sömürge döneminde büyük kayıplar yaşadığını vurguladı.
    
     Akça: "Bir ülkenin vakıf varlıkları o ülkenin tapusu gibidir"
    
     Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, vakıflar aracılığıyla toplumun gücünün bireye, bireyin gücünün topluma aktarıldığını söyledi. Akça, Kıbrıslı Türklerin vakıf medeniyetinin ne olduğunu en iyi anlayacak toplumlardan biri olduğuna işaret ederek, toplumun vakıflarla iç içe yaşadığını, hayatının her alanında bunun izlerini görmenin mümkün olduğunu kaydetti. "Bir ülkenin tarihi eserleri, vakıf varlıkları, o ülkenin tapusu gibidir" diyen Akça, "Vakıfların Kıbrıs Türkünün mücadelesinde özel bir yeri vardır. Geçmişe ve geçmişin mirası tarihi eserlere sahip çıkılmadan geleceğe sahip çıkılamaz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER