ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 18:23

“Enerji ithalatı ekonomideki kırılganlığı devam ettirecek”


Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Ekonomist Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Nağaç, Ortadoğu’nun mevcut durumunun enerji fiyatları ve ithalattaki cari açığa yansımasıyla Türkiye ekonomisindeki kırılganlığın artarak devam edeceğini söyledi.

Abdulkadir Nağaç, ekonomideki kırılganlığın artmasındaki en önemli nedeni Türkiye’deki cari açık problemine bağladı. Cari açığı finanse etmenin yolunun sıcak paradan geçtiğini aktaran Nağaç, şunları söyledi: “Sıcak paraya duyulan bu ihtiyaç piyasaları aşırı duyarlı hale getirdi. Ortadoğu’nun mevcut durumundan dolayı artan enerji fiyatları ve enerji ithalatının cari açıktaki payı düşünülürse Türkiye ekonomisinin kırılganlığı artarak devam edecek. Borç yapısındaki değişiklik de piyasaların aşırı hassaslaşmasının nedenleri arasında. 2010 öncesinde uzun vadeli borçlanan Türkiye, şimdilerde kısa vadeli sermayeyle cari açığını kapatmaya çalışıyor.”

FED KARARIYLA PİYASALAR COŞTU

FED’in beklenenin aksine tahvil alımını azaltmamasıyla piyasaların coştuğunu söyleyen Nağaç, “Dolar 2 TL’nin altına inerken borsa yüzde 10’a yaklaşan bir artışla rekor kırdı. Bu son gelişme ekonomi için olumlu gibi görünse de esasında piyasalar için ileriye dönük yeni dalgalanmaların habercisi. Dalgalanmalar ise ekonomide belirsizliği arttıracağı için ekonomik büyümemizi negatif etkileyebilir. ABD’den gelecek her türlü ekonomik haber veya FED’den bir yetkilinin açıklaması adeta kelebek etkisiyle okyanusun diğer ucunda bulunan Türkiye’de piyasalar gel-git yaşatıyor.” diye konuştu.

    Nağaç, FED’in parasal genişlemede hız kesmeme kararının piyasalarda oluşturduğu rahatlama hissinin geçici olduğuna da vurgu yaptı. Er ya da geç ABD ekonomisinin düzelerek faizlerin yükseleceğini kaydeden Nağaç, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin finansal yatırım açısından cazibesini kaybedeceğinin altını çizdi.

    YATIRIMCILAR TEŞVİK EDİLMELİ

    Cari açık ve ekonomideki diğer yapısal sorunlar nedeniyle Türkiye ekonomisinin yeni döneme güçlü giremediğini savunan Nağaç, buna neden olarak Türkiye’deki düşük tasarruf oranı, yüksek hane halkı borç oranı ve kısa vadeli borç payının yüksek olmasını gösterdi. Türkiye ekonomisinin yüksek katma değer üretememe problemi için somut adımlar atılması gerektiğini ifade eden Nağaç, sözlerini şöyle sürdürdü: “İleride stratejik öneme sahip olacak ürün ve hizmet alanlarında hükümet yatırımlar yapmalıdır ve yatırımcılara teşvik vermelidir. Merkez Bankası’nın döviz rezervleri son aylarda biraz azalsa da hâlihazırda doların TL karşısında aşırı değerlenmesini engelleyecek miktarda döviz mevcut. Bunun yanında, Merkez Bankasının üzerinde faiz artırma baskısı artarak devam edeceğinden yeni dönemde Merkez Bankasına büyük iş düşmektedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER