ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mart 2013 Pazar 21:56

Endüstriyel katı atık geri kazanım tesisine protesto


KÜTAHYA (A.A) - Tavşanlı ilçesinde vatandaşlar, Çobanköy yakınına yapılması planlanan ve ÇED süreci devam eden MESS Entegre Geri Kazanım, Elektrik Enerjisi Üretimi ve Endüstriyel Atık Düzenli Depolama Tesisi'ni yürüyüş yaparak protesto etti.
     Grup, ilk önce Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi yanında toplanarak ''zehre hayır'', ''leblebi diyarında zehir olmaz'', ''çevreyi hor gören geleceği zor görür'' pankartları açıp sloganlar atarak, Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüdü.
     Burada grup adına açıklama yapan Çobanköy sakinlerinden Cengiz Hava, Çobanköy yakınına kurulması planlan tesisin zehir saçacağını iddia etti.
     Çobanköy'ün dedeleri ve ninelerinden başka kimsenin bu olaya karşı çıkmadığını belirten Hava, şöyle devam etti:
     ''Buraya bu tesislerin yapılmasını istemiyoruz. Bu tesisler yapılırsa havamız, suyumuz, toprağımız kirlenecek. Çocuklarımız hastalanacak, kanser vakaları artacak. Bizler buradan yetkililere haykırıyoruz. Suyumuzu, havamızı ve toprağımızı kirletmeyin. Çocuklarımızı hasta etmeyin. Bu tesisten Tavşanlı halkı çok şey kaybedecektir. Yanlış hesap Bağdat'tan geri döner. Büyük bedeller ödenmeden insanlar hasta olmadan, bu işin önüne geçmek için doğru olanın yanında yani çevrenin yanında olmak gerekir.''
     Açıklama sonrası bazı vatandaşlar arasında kısa süreli tartışma yaşanırken gruptakiler olaysız dağıldı.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER