ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 15:43

Endüstri Meslek Lisesi, MTOSB'ye devredildi

Endüstri Meslek Lisesi, MTOSBye devredildi


Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi kapsamında Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ne (MTOSB) açılan Endüstri Meslek Lisesi, düzenlenen törenle Milli Eğitim Bakanlığı'ndan MTOSB'ye devredildi.
MTOSB Yönetim Binası'ndaki törende konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kamu yönetimindeki herkesin temel ve tek bir amacının hizmet ederek sorumluluğu içerisindeki kurumu, birimi ve kenti daha iyiye götürmek olduğunu söyledi.

Mersin’de ilk göreve başladıklarında eğitimle ilgili veriler aldıklarını anlatan Güzeloğlu, "Bu noktada ilimiz okul öncesinden mesleki eğitime kadar yetersiz bir konumdaydı. Yaptığımız atılımlarla eğitimde Mersin’i Türkiye'nin 1 numarası ve örnek alınan markası haline getirdik. Yüzde 20’lerde olan mesleki eğitim rakamını Türkiye ortalamasını aşarak yüzde 50’lere getirdik. 100 olan mesleki okul sayısını da 3 yıl içerisinde 126 yaptık. Mersin daha büyük hedefler elde edecek. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. MTOSB büyük bir gelişmenin merkezidir. Ölçek olarak büyüklüğü isteyerek çalışacağız" diye konuştu.

Devri yapılan okulun gelecek yıl yapılacak yurtla yatılı hale geleceğini anlatan Güzeloğlu
"Türkiye’nin her tarafından okulumuza talep var. Okulumuz Türkiye’nin teknik bir üniversite kampüsü kadar iddialı olacak." dedi.

MTOSB’de 3’ncü bölgenin yer tespitinin yapıldığının bilgisini veren Güzeloğlu, "Ama bu Mersin’e yetmeyecek. Bu büyüklüğün gerekliliği doğrultusunda Mersin’de 4-5 bölge yapılacak. Ekonomik yatırımlar gerçekçi değerlendirmeler ve tespitlerle olur. Bu noktada MTOSB Meslek Lisesi tamamlayıcı bir nişanı şeref ve prestij meselesidir." diye konuştu.

"HER TUĞLASINDA VALİMİZİN EMEĞİ VAR"

MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli ise mesleki okullara baktıklarında atölyelerin zayıf kaldığını gördüklerini söyledi. Bu nedenle en iyi atölye ortamının üretim yapan tesislerin öğrencilerle buluşturulmasıyla oluşturulacağından hareket ettiklerini ifade eden Tekli, "Bizler de Valimize ara eleman yetiştirmekte sıkıntı yaşadığımızı ve bu konuda bir proje yapmak istediğimizi ilettik. Sonrasında çalışmalara başladık. Öte yandan OSB yönetim binamızın her tuğlasında Valimizin emeği var. Sanayicilerimizle buluşma noktasında hafta sonlarını bölgemizde geçiren Valimize, bizlere verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül ile MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli arasında devir teslim belgeleri imzalandı. Törende ayrıca
okulun yapımına katkı veren kurumların temsilcileri plaket verildi.

Öte yandan okulun daha fazla öğrenciye eğitim verebilmesi amacıyla Şişecam sponsorluğunda inşa edilen ek binanın Eylül ayı sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER