ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 12:30

Enderun usulü teravih namazı kılınacak

Enderun usulü teravih namazı kılınacak


Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Ramazan ayının paylaşım ayı olduğunu söyledi. Müftü Ay, şehir genelindeki 22 camide Osmanlı döneminde saraylarda kılınan Enderun usülü teravih namazı kılınacağını açıkladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Temaşa-i Ramazan etkinliklerinin tanıtım toplantısında konuşan Bursa Müftüsü Mehmet Emin Ay, Ramazan ayının paylaşım ayı olduğunu belirtti. Müftülük olarak birçok etkinlik düzenlediklerini belirten Müftü Ay, şehir genelinde 10 camide hatimle teravih namazı kılınacağını söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “Osmanlı döneminde kılınan ve 70-80 yıl önce de İstanbul’daki büyük camilerde kılınan Enderun usulü teravih namazı bu sene Ramazan ayında 22 camide kılınacak. Enderun usulü teravih namazı için 16 müezzin ve 3 imam hatibimiz görevlendirildi. Her dört rekat teravih namazı farklı bir makamla kıldırılacak. Bursalı vatandaşlarımızı Ramazan ayı boyunca 22 farklı camiye bekliyoruz. Ayrıca şehir genelindeki 10 camimizde de hatimle namaz kılınacak. İtikaf (Ramazan ayının son on gününde, gece gündüz bir camide kapanıp ibadet etmek) uygulamasını da 35 camimizde uygulayacağız. Ramazan ayının son on gününde, gece gündüz bir camide kapanıp ibadet etmeye, itikâf denir ve bu Peygamber Efendimizin (sas) sünnetidir. Bu, 35 camimizde biz gerekli çalışmaları tamamladık. Faaliyetlerimizi de şehir genelindeki bilboardlardan halkımıza duyuracağız.” dedi.

Öte yandan Bursa şehir merkezinde Ramazan ayında hatimle teravih namazı kılanacak camiler ise şöyle açıklandı, “Orhan Cami, Demirtaş organize Sanayi Cami, Nakkaş Ali Mescidi, İmam Hatip Tatbikat Camii, Nilüfer Ticaret Merkezi Cami, Hacer-ül Esved Camii.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER