ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 13:38

Endemik bitki kaçakçısı 6 kişi yakalandı


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2008 yılında bir, 2011 yılında ise 5 kişinin endemik bitki türlerini yasa dışı yollarla Türkiye’den çıkarmaya çalışırken yakalandığını bildirdi.

        MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin yazılı soru önergesine cevap veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlık kayıtlarına göre 2008 yılında bir Türk vatandaşı, 2011 yılında iki Irak, iki Hollanda ve bir Türk vatandaşı tarafından muhtelif endemik bitki türünün Türkiye’den yasa dışı yollarla çıkarılırken yakalandığını ve söz konusu kişilerin adli makamlara sevk edildiğini kaydetti.

        Yazıcı, "Ülkemizin taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ve CITES sözleşmesi ve buna bağlı ulusal mevzuat kapsamında milli varlıklarımızın yasa dışı akışının izlenmesi ve önlenmesi hususunda teyakkuzda bulunulmasına ilişkin tüm bölge müdürlüklerimiz talimatlandırılmıştır. Ayrıca bakanlığımca, kaçakçılıkla mücadele sürecinde hudut kapılarımızın teknik donanımının modernleştirilmesi ve yeterli sayıda personel istihdamı üzerinde önemle durulmaktadır. Bütün bu hususların doğal sonucu olarak, hudut kapılarımızdan yapılan kaçakçılık ile mücadelede Bakanlığım başarı grafiği hızla yükselmektedir." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER