ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:05

En uzun süre cezaevinde kalan mahkuma tahliye


Türkiye'nin en uzun süre cezaevinde kalan mahkumu Tahir Canan tahliye oldu. Tahir Canan'ın 32 yıl süren mahkumiyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 4. Yargı Paketi'ni onaylamasıyla son buldu. Tahir Canan tahliye olduğu Bandırma Cezaevi'nin kapısının önünde ailesi ile birlikte sevinç gözyaşları döktü. Kendisine destek olan herkese teşekkür eden Canan, "Bu durum aslında benim için yeniden doğum anı oldu." dedi.

1978 yılında siyasi amaçla adam öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davadan 36 yıl hapis cezasına çarptırılan Tahir Canan tahliye oldu. Balıkesir'in Bandırma ilçesinde tutuklu bulunan Tahir Canan, 1991 yılında Şartlı Tahliye Yasası’ndan yararlanarak tahliye edildi. İki yıl sonra Türkiye Devrimci Komünist Partisi üyesi olduğu iddiasıyla 12,5 yıl
ceza aldı. Toplam 32 yıl 6 aydır cezaevinde kalan Tahir Canan, tahliye olmasının ardından Bandırma Cezaevi'nin önünde eşi, 4 oğlu, gelinleri, torunları ve damatlarından oluşan bir grup tarafından karşılandı. Cezaevi kapısından çıktıktan sonra kendisini bekleyen ailesi ile kucaklaşan Tahir Canan, sevinç gözyaşları döktü.

Burada kısa bir açıklama yapan Tahir Canan, "Bu özgürlük hepimizin ortak eseri. Oğlum, yaşadığım hukuksuzluğu basınla paylaştığında çok yönlü olumlu tepkiler aldık. Yaşadığım hukuksuzluğa toplumun büyük çoğunluğu tepki gösterdi. Tepkiler çığ gibi büyüdü, haberler yayıldı, yorumlar yapıldı. Bu durum aslında benim için yeniden doğum anı oldu." dedi.

Toplum nezdinde hukuksuzluğun görüldüğünü savunan Tahir Canan, "Hiç tanımadığım bilmediğim insanlar yüreklerini ortaya koyarak haykırdılar. Toplum olarak beni onore ettiler. Mücadeleme hukuki yollardan devam edeceğim. Herkese çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Tahliye olan Tahir Canan, daha sonra ailesiyle birlikte ikamet ettiği Kocaeli'nin Gebze ilçesine gitti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER