ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 21:10

En fazla soruşturma geçiren belediyeler AK Parti’li


Belediyeler ile ilgili ön inceleme ve soruşturmalarda en fazla pay AK Parti’de. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, bugün en çok soruşturma izni verilen belediyelerin AK Parti’li olduğunu söyledi.

Eskişehir Belediyesi’ne yönelik düzenlenen operasyonlar ve gözaltına alınmalarla ilgili konuşan Türel, bir yanlış varsa ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Özellikle muhalefet belediyelerine yapılan operasyonların bir komplo senaryosuna dayandırıldığını iddia eden Türel, “Daha işin başında aklanmaya çalışılıyor. Belki de bu incelemelerin sonucunda çok ciddi bazı sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu Türk siyaseti adına büyük tehlikedir. Her yerde her türlü inceleme yapılmalıdır. Bunları komplo olarak medyanın taşımaması gerekir.” dedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ne konuk olan Türel, burada basına bazı açıklamalarda bulundu. Türel, Eskişehir Belediyesi ve AK Parti’li belediler ile ilgili açılan soruşturmalarla ilgili konuştu. Bugün en çok soruşturma izninin AK Parti’li belediyeler verildiğini ifade eden Türel, İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda ayrım yapmadığını vurguladı. 29 Mart 2009 ile 1 Ekim 2012 arasında 3 bin 391 belediyeye ön inceleme izni verildiğini kaydeden Türel, “AK Parti’li belediyeler bin 535, CHP 1026, MHP 415, BDP 156 ve diğerleri 257’dir. Teftiş izni verilen 16 AK Parti, 3 CHP, 1 MHP’dir. Görevden alınan ise 4 AK Parti, 4 CHP, 1 MHP ve 19 BDP’li belediye vardır. AK Parti'li belediyeler bugün en çok soruşturma izni verilen belediyeler. Bu, övünülecek bir şey değil aksine utanç meselesi. Ama bu rakamlar hükümetin, İç İşleri Bakanlığı’nın ayrım gözetmediğinin en güzel göstergesidir. AK Parti, yanlışı kim yaparsa yapsın her zaman hesabını sorar.” şeklinde konuştu.

AK Parti ile ilgili yapılan davalar ve soruşturmaların medyanın gündemine gelmediğini söyleyen Türel, “İlgili operasyon muhalefet belediyeleri olunca medyada inanılmaz bir şekilde yer alıyor. Yapılan operasyonlar hep bir komplo senaryosuna dayandırılmak suretiyle daha işin başında aklanmaya çalışılıyor.” ifadelerine yer verdi. Kendisi ile ilgili de birçok suç duyurusunda bulunulduğunu açıklayan Türel, bütün davaların takipsizlik kararı ile sonuçlandığını bildirdi. “Türkiye’de hakkında soruşturma izni verilmeyen, dava açılmayan tek belediye başkanı belki de benim.” diye konuşan Türel, kimseye ‘nasıl soruşturma açarsınız’ diye hesap sormadığını belirtti. 2009’da başkalarının arka bahçesi olan bir yargıda soruşturulduğunu savunan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz o günkü yargı dahi gittik aklandık ve hakkımızda dava dahi açılmaya gerek görülmedi. O yüzden kimse bu incelemelerden rahatsız olmasın. Haksız ithamlar da olabilir bana yapıldığı gibi. Bunları en iyi ben bilirim. Bunlar bizim için birer aklanma vesilesidir. Eskişehir ile ilgili eğer yanlış varsa ortaya çıkarılmalı. Eğer yoksa da arkadaşlarımızın aklanmasına vesile olacaktır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER