ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 15:22

En çok proje üreten üniversite oldu


Süleyman Demirel Üniversitesi'nin (SDÜ) sanayi sorunlarına yönelik en çok proje üreten üniversite olduğu bildirildi.
     SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK'ın Türkiye'de bilimsel çalışmalara destek veren önemli kuruluşların başında geldiğini söyledi.
     TÜBİTAK'ın akademisyenleri değişik şekilde bilimsel projeler anlamında desteklediğini dile getiren İbicioğlu, bu yıl ilk kez Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından Yurt İçi-Yurt Dışı Araştırma Projeleri Destekleme Programı yürütüldüğünü belirtti.
     İbicioğlu, bu kapsamda üniversitelerin doğa bilimleri, mühendislik ve teknoloji, tıbbi bilimler, tarımsal bilimler ile ilgili bölümlerin birinde öğrenim gören ve son sınıfa geçmiş lisans öğrencilerinin bir sanayi-sektör kuruluşunun sorununu çözmeyi hedefleyen araştırma konusuna sahip bitirme tezi için hazırladıkları araştırma projesinin desteklenmesine başlanıldığını kaydetti.
     Üniversite-sanayi işbirliğine yönelik projelerin artırılmasınını amaçlayan projelerin sonuçlarının TÜBİTAK tarafından ilan edildiğini bildiren İbicioğlu, SDÜ'nün tüm üniversiteler arasında 29 proje ile birinci olduğunu vurguladı.
     İbicioğlu, ''SDÜ, üniversite olarak projeler konusunda rüşdünü ispatlamıştır. TÜBİTAK'tan destek alan üniversiteler arasında hep ön sıralarda yer aldık. TÜBİTAK tarafından desteklenen öğrenci projelerinin yanı sıra diğer bazı proje kalemlerinde de SDÜ ilk sıradadır'' dedi.
     İbicioğlu, 15 Ocak'ta yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 25. toplantısında 2012 yılı üniversiteler bilimsel performans raporuna göre tüm proje kalemlerindeki kazanılma sayısında SDÜ'nün ilk 7 içerisinde yer aldığını ifade ederek, ''Bunun yanında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan girişimcilik ve yenilikçilik indeksine göre SDÜ tüm üniversiteler içinde 16'ıncı sırada yer aldı. Bu başarıda rektörlüğümüzdeki birimlerimizin yönlendirme ve desteği yanında asıl başarı akademisyenlerindir. Başarıların devamı için rektörlük olarak desteklerimiz sürecek'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER