ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 14:02

En büyük kubbeli camiye 700 kiloluk ‘alem’ yapıldı

En büyük kubbeli camiye 700 kiloluk alem yapıldı


Türkiye’nin en büyük kubbeli camisine, yine en büyük alem yapıldı. 5 metre yüksekliğindeki alem için 700 kilo bakır kullanıldı.

Sakarya’nın Hendek Belediyesi tarafından yaptırılan Rasimpaşa Camii’nin kaba inşaatı büyük oranda tamamlandı. 37,5 metre eni, 56 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en geniş kubbeli mabedine yine en büyük alem takılacak. 1946 yılından bu yana bakırcılık yapan Afyonkarahisarlı Ahmet Üstün tarafından yapılan bakırdan alem, iki mühendisin yardımı ile 40 günde tamamlandı. Bu zamana kadar yapılan alemler arasında en büyüğü olduğunu söyleyen Üstün, alemin yüksekliğinin 5 metre, çapının ise 3 metre olduğunu belirti.

Bu arada Salim Alp tarafından projesi hazırlanan caminin hat çalışmasını ise Şakirin Cami, Adana Sabancı Cami başta olmak üzere bir çok ünlü caminin hat çalışmasını yapan Hattat Hüseyin Kutlu, tezhip çalışmalarını ise ödüllü nakkaş Semih İrteş yapacak.

Hendek Belediye Başkan Ali İnci, “Değerli hocalarımızın birçok cami de imzası var, bizim camimizde de imzalarının olması bize mutluluk veriyor. Eserimizi, hiçbir şeyden kaçmadan ve özenerek yapıyoruz. Yüzyıllara hitap edecek olan eserimiz İslam dünyasının en büyük kubbeli camilerinden.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER