ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 11:22

En büyük hainliği açıkladı


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yerli mal varken dışardan inşaat malzemesi almanın, bu millete yapılmış en büyük hainlik olduğunu söyledi.
    
Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 5 Ekim'de başlattıkları kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 6.5 milyon konutun yıkılıp yeniden inşa edileceğini hatırlattı.
    
Kentsel dönüşümün inşaat sektöründe çok büyük gelişmelere yol açacağına işaret eden Bayraktar, bu süreçte yerli malı kullanımının da artacağını dile getirdi.
    
Bayraktar, yerli mal varken ithal ürün kullanmanın hainlik olacağını ifade ederek, ''Bizde daha kalitelisi varken, yurt dışından sırf ithal maldır diye aşağılık kompleksinden kaynaklanan bir düşünceyle mal getirilip kullanılması bu millete yapılmış en büyük hainliktir. Üstelik, izolasyon, yalıtım, döşeme ve fayans gibi inşaat malzemelerinin büyük bir kısmı bizde daha kaliteli'' diye konuştu.
   
Devlet bile yabancı mal kullanmış
    
Devletin bile yeri geldiğinde ithal mal kullandığına dikkati çeken Bayraktar, ''Bir sürü yazışmalarla mal siparişi veriyorsunuz. Sonra mal gelecek diye bekleniliyor. Bu, hem zaman hem para hem insan hem de iş gücü kaybıdır'' dedi.
    
''Van'da yaptık, yarı yarıya kar elde ettik''
    
Bakan Bayraktar, geçen yılki depremler sonrası Van'ı tekrar ayağa kaldırmak için yapılan konutların çoğunda yerli malı kullandıklarını anlattı.
    
Bu sayede paranın dışarıya gitmesini engellediklerini belirten Bayraktar, böylece ülke ekonomisine katkı sağlarken aynı zamanda Vanlı vatandaşlara da kazanç sağladıklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER