ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Haziran 2013 Perşembe 22:36

"En büyük bela yolsuzluk"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidarlarına kimsenin yolsuzluğu yakıştırmadığını belirterek, "Ama malum bir zat var o ikide bir atıp tutuyor tabii. Nedir dediğin zaman, söylediği bir şey yok, söyleyeceği bir şey yok" dedi.

Erdoğan, Sanayi Ticaret El Sanatları Birliğinde düzenlenen Türkiye-Tunus İş Forumu'ndaki konuşmasında, iki ülke ticaret hacminin geçen yıl 992 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, siyasi ilişkilerin çok iyi olmasına rağmen ekonomik ilişkilerin arzu edilen seviyede bulunmadığını belirtti.

Erdoğan'ın, "Biz bu 1 milyar dolarlık rakamı süratle 3 milyar dolara çıkaralım" sözüne Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid'in "dört" rakamını telaffuz ederek karşılık vermesi üzerine Erdoğan, "Biz üç dedik, kardeşim dört dedi. Kardeşlik kolay mı, böyle. Diyor ya gökten ne yağar ki yer kabul etmez" ifadesini kullandı.

Tunus'ta çoğu küçük ve orta büyüklükte 60 Türk şiirketinin faaliyet gösterdiğini bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şimdi biz 215 şirketle geldik. Arkadaşlar 60 Türk şirketinin burada bulunması çok ayıp. Ben diyorum ki buraya yatırım. Tunus'a Türk iş adamları, Türk yatırımcıları, yatırımlarını yapmak suretiyle kardeşleriyle bütünleşmelidir. Gerek inşaat sektörü altyapı, üstyapı, özellikle turizm sektöründe olanlar çünkü bir paket turizmle çok önemli adım atılabilir. Biz turizmi biliyorsunuz geldiğimizde sadece güneş, kum, deniz olarak görmüştük. İktidara geldiğimizde ama ne yaptık hemen bunu çeşitlendirdik. Yayla turizmi, kış turizmi, golf turizmi, kongre turizmi, sağlık turizmi. Aklınıza her ne gelirse kültür turizmi, inanç turizmi bütün bu alanlara yayılınca turist sayımız 13 milyondan, 32 milyona çıktı. Bunu yapacağız. O irade burada. Sizler yapacaksınız, el ele vereceksiniz dayanışma halinde bunu yapacaksınız. Ben kardeşlerime de söylüyorum. Özelleştirme adımlarını siz de atın. Hiçbir yerden çekinmeye gerek yok. Bizi de çok ürküttüler. 'Sakın ha özelliştirme yaparsanız hemen sizi sandığa gömerler' dediler. Ne oldu? Bizden öncekiler onlarca yıl özelleştirme yaptılar 8 milyar dolar, biz şurada 10 yılda 52 milyar doları aştık çünkü olması gereken bu. Devletin işi değil bu iş. Bu iş özel sektörün işi. Devlet çıkacak bu alandan. Bu alandan devlet çekilmediği sürece batar. Devletin bütün kurumları, neredeyse hepsi zarar ediyordu ama şimdi o sattığımız kurumların hemen hemen tamamına yakını kar ediyor ve biz de oradan vergimizi alıyoruz hem de istihdam sağlıyoruz. Yani cesur olun, rahat olun bu konuda."

"En büyük bela yolsuzluk"

Şu anki Tunus iktidarının, yolsuzluklardan uzak bir iktidar olduğuna inandığını dile getiren Erdoğan, "Zaten Tunus halkı sizleri yolsuzlukları ortadan kaldıracak bir iktidar olarak iş başına getirdi" ifadesini kullandı.

En büyük belanın yolsuzluk olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"İş başına geldik, çok ilginçtir toplanan verginin yüzde 85'i faize gidiyordu. Şimdi yüzde 15'i faize gidiyor. Bu aradaki nereye gitti? Bu aradaki, yatırımlara gitti işte. Onun için yaptığın işin doğru olduğuna inanıyorsan, birisi laf atacakmış hiç aldırmayacaksın inandığın yolda dosdoğru gideceksin. Dikkat edin bizim iktidarımıza kimse yolsuzluğu yakıştıramıyor ama malum bir zat var o ikide bir atıp tutuyor tabii. Nedir dediğin zaman, söylediği bir şey yok, söyleyeceği bir şey yok. Yani yolsuzlukların olduğu bir Türkiye olsa sen biri üçe katlayabilir misin? Biri üçe böyle katladık işte. Bütün bu yatırımlar böyle yapılıyor Türkiye'nin dört bir yanı eğer bugün duble yollarla kuşatılmışsa Türkiye'nin 50 vilayetine artık havalimanları yapılmışsa artık boğazın altından tüp geçit geçiyorsa şimdi 2015'te bir tüp geçit daha çift katlı olarak yapılıyorsa 3. köprü şu anda yapılıyorsa... İşte 3. havalimanı yapılıyor, Kanal İstanbul yapılacak. Niye birilerini rahatsız ediyor bu? Bunların bizler tarafından yapılmasına tahammül edemiyorlar ama miletimiz bize bütün bu işleri yapın diye görevi verdi. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne Türkiye'yi çıkarın diye verdi. Yan gelip yatın diye vermedi veyahut da hiçbir iş yapmazsanız kimse size bir şey söylemez. Ben de inanıyorum ki kardeşlerim, Tunus'u böyle ayağa kaldıracaklar. İnandıkları doğruların arkasında olacaklar ve bu işi ayağa kaldıracaklar."

"Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Libya buralar bizim Afrika'ya açılan en önemli kapılarımız"

Tunus'un gelecek dönem üstyapı inşası alanında hazırlayacağı projelerde, bu konuda dünya çapında tecrübeye sahip olan Türk şirketlerinin daha fazla yer almasını arzu ettiklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin bu alanda Çin'den sonra dünyada ikinci ülke olduğuna işaret etti.

Erdoğan, Tunus'u modern bir ülke konumuna getirmekte Türk müteahhitlik sektörünün çok başarılı bir görev ifa edeceğini vurgulayarak, "Hükümet olarak biz özel sektörümüzü Tunus'ta yatırım yapması için teşvik ediyoruz. Yatırımcılarımızın Tunus'a olan ilgisi, yatırım imkanlarının iyileştirilmesi ve yasal altyapı reformu ile hiç şüphesiz göreceksiniz artacaktır" diye konuştu.

Ayrıca iki ülke arasındaki ticarette sevindirici gelişmelerin yaşandığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tunus'un Ariana bölgesinde 100 hektarlık bir alanda ortak sanayi bölgesi kurulmasına ilişkin protokol Aralık 2012'de imzalandı. Ayrıca Tunus'ta bir Türk serbest ticaret bölgesi kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Ülkemiz tarafından Tunus'a sağlanan 200 milyon dolarlık Eximbank kredisinin de ekonomik ilişkilerimize katkı sağlayacağına inanıyorum. Son dönemde, Türk Hava Yollarının Tunus'a yaptığı sefer sayısındaki artış, ülkelerimiz arasında artan ekonomik canlanmanın göstergesidir aslında. Halklarımız arasındaki temasların da giderek arttığını memnuniyetle görüyoruz. 2012 yılında 85 binden fazla Tunus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti. Ben buradan ülkeme sesleniyorum: Siz de Tunus'u unutmayın, gelin Tunus'u dolaşın. Türkiye elindeki bütün imkanlarla dost ve kardeş Tunus halkına destek olmak arzusunda. Bu anlayışla Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansının Tunus temsilciliği faaliyetlerine başladı. TİKA, kalkınma projelerine sağlayacağı destek ile Tunus halkına hizmet edecek."

2013-2014 eğitim öğretim yılında Tunuslu 50 öğrencinin Türkiye'de lisans ve lisansüstü eğitim öğretim gördüğünü belirten Erdoğan, bunların karşlıkılı olarak geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye'den de Tunus'a aynı şekilde öğrenci gönderilebileceğine değinen Erdoğan, "Bu sayıları biz arttırmaya hazırız. 50'yi 100 yapmak mümkün. Biz açığız. Bu destekleri vermeye hazırız. Derdimiz şu: Biz geleceğin misyon şeflerini bu ülkelerin içinden yetiştirelim. Yarın bir de bakacaksın ki Tunus'un büyükelçisi Türkiye'de eğitim öğretimini görmüş olan bir Tunuslu olacaktır. Olur mu olur. Aynı şekilde Cezayir'de, Fas'ta konuştuk. Bunlar olmalı. Şu anda Afrika'da 35 büyükelçiliğe ulaştık. Hedefimiz inşallah Afrika'nın tamamında büyükelçiliklerimizi kurmak ama 10 sene önce 12 büyükelçilik vardı. Şimdi bizim için Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Libya buralar bizim Afrika'ya açılan en önemli kapılarımız. Rabbim inşallah kendi ülkemde istediğim gibi, birliği, beraberliği, dayanışmayı buralara da nasip etsin.

"Türk firmalarının Tunus'ta 744 milyon dolarlık yatırımı var"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da forumdaki konuşmada, iki ülkenin birbiriyle daha fazla ticaret yapması ve özellikle üçüncü ülkelerde işbirliği konusunda bundan sonra daha planlı ve programlı çalışma yapmak için Başbakan Erdoğan ile Tunus Başbakanı Urayyid'in talimatları olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının, ikili ticaret açısından önemli dönüm noktası olduğunu, ticari ilişkilerin geliştiğini ifade eden Çağlayan, "Yatırımların artması için serbest bölge kurulması noktasında da Sayın Başkanımız bize talimat verdiler. İligili bakan arkadaşımla bu çalışmayı yürüteceğiz" dedi.

Türk firmalarının Tunus'ta 744 milyon dolarlık yatırımı bulunduğunu, bunun son derece önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, dünya genelinde ise Türk işadamlarının 25 milyar dolarlık yatırım yaptığı, bunun 6 millar dolarının Afrika'da olduğuna dikkati çekti.

Tunus'a bundan sonraki dönemde daha fazla yatırım yapılacağını dile getiren Çağlayan, "Sizlerle her türlü tecrübemizi, bilgi birikimmiizi paylaşmaya hazır olduğumuzu, pazarlarımızı da açmaya hazır olduğumuzu belirtiyor, sizlerle işbirli yapma noktasında Sayın Başbakanımızdan talimat aldığımızı ifade ediyorum" diye konuştu. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER