ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 18:21

En az 3000 kişiyi işten çıkarılacak

En az 3000 kişiyi işten çıkarılacak

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, bugün düzenlediği basın toplantısında devlet kaynaklarının tasarruflu kullanılması için sert tedbirler aldıklarını söyledi.


Ukrayna hükümeti, tasarruf tedbirleri çerçevesinde başbakanlık ve bazı bakanlıklarda çalışan en az 3000 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

 Yatsenyuk, bu çerçevede başbakanlık ve bakanlıkların 3000'den fazla çalışanının işten çıkarılacağını kaydetti.

Yatsenyuk, "Biz devletin parası ile makam aracı kullanan ve devlet imtiyazlarından istifade eden bakan yardımcıları, müdür ve daire başkanlarını tutmayacağız" dedi.

Ukrayna hükümeti daha önce de 1500 makam aracının satılacağını duyurmuştu.

Başbakan Yatsenyuk'a basın toplantısında Brüksel'e tarifeli uçakla ekonomi sınıfta gitmesi de soruldu. Yatsenyuk, bunun yeni bir şey olmadığını, daha önce de Dışişleri Bakanı ve Meclis Başkanı görevlerindeyken hep ekonomi sınıfında uçtuğunu söyledi.

Yatsenyuk, "Bakanlar Kurulu üyeleri de ekonomi sınıfında uçacak" dedi. Başbakan Yatsenyuk, olağanüstü durumlarda farklı taşıma araçlarını kullanacaklarını ancak tarifeli uçak seferlerinin olduğu yerlerde bunun söz konusu olmayacağını ifade etti.

Bu arada, Ukrayna Savunma Bakanı İgor Tenyuh'un aldığı kararla Ukrayna askerlerinin Rusya'daki askeri okullarda eğitimine ilişkin iki ülke arasında 2011'de imzalanan anlaşma iptal edildi. Bu çerçevede, Rusya'daki askeri okullarda okuyan Ukraynalıların geri çekilmesi kararlaştırıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER