ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 21:54

EMO: Sayaç paraları iade edilsin

EMO: Sayaç paraları iade edilsin


Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Samsun Şube Başkanı Ali Fikret Ergün, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK)elektrik dağıtım şirketlerinin abonelerden sayaç değişiminde bedel alınmaması yönünde 4 Nisan 2013 tarihinde tebliğ yaptığını belirterek, "30 Mart 2013 tarihinden itibaren sayaç değişimi yapılan aboneler varsa bu paralar derhal iade edilmelidir." dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Samsun Şube Başkanı Ali Fikret Ergün, elektrik dağıtım şirketlerinin aldığı sayaç değişim bedeli ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 4 Nisan 2013 tarihinde elektrik dağıtım şirketlerine abonelerden sayaç değişiminde bedel alınmaması yönünde tebliğ yaptığını belirten EMO Şube Başkanı Ali Fikret Ergün, "TEDAŞ'ın özelleştirilmesiyle beraber yaşanan sayaç soygunu, şirketler neredeyse sayaç değişikliklerini büyük ölçüde tamamladıktan sonra durduruldu. Öncelikle, ÇALIK-YEDAŞ’ın 30 Mart 2013 tarihinden itibaren sayaç değişimi yaptığı ve ücret aldığı aboneler varsa bu paralar derhal iade edilmelidir. Yurttaşların da, bu tarihten sonra sayaç bedeli olarak dağıtım şirketine bir ödeme yaptılar ise, bu paranın iadesini istemeleri gerekmektedir. EMO olarak sayaç paralarının derhal geri ödenmesini talep ediyor, yurttaşları da haklarını aramaya davet ediyoruz." dedi.

EPDK‘nın elektrik dağıtım şirketlerine yaptığı tebliğ ile denetimleri sıklaştırması gerektiğini söyleyen EMO Şube Başkanı Ali Fikret Ergün, "Siyasal iktidarın, yeni yasayla dağıtım şirketlerinin mülkiyetine bırakılan sayaçlara ilişkin olarak en azından özelleştirme sonrasında sayaçları zorla değiştirilmiş olan yurttaşlara sayaç paralarının geri ödenmesine yönelik düzenleme yaparak, sayaç soygununa göz yummaması gerekmektedir. Yoksa yapılan düzenlemenin göstermelik olmaktan öte bir anlamı olmayacak, hatta ÇALIK- YEDAŞ’ın, parasını yurttaşlardan alarak değiştirdiği sayaçların mülkiyetine sahip olması sağlanmış olacaktır." diye konuştu.

EPDK'YA ÇAĞRI

Sayaç bakım ve değişiklik bedelinin elektrik tarifelerine eklenmesi uygulamasına son verilmesi konusunda
EPDK’yı göreve davet eden EMO Şube Başkanı Ali Fikret Ergün şunları kaydetti; “Yani mülkiyet TEDAŞ‘a kalacak iddiasıyla şirketlere sayaç parası ödenmesine ya da sayaç bakım ve sayaç değişikliği bedellerini yurttaşlardan doğrudan almak yerine şirketlerin işletme giderleri içerisinde daha büyük bedeller olarak elektrik tarifelerine eklenmesine karşı da EPDK‘yı yurttaşların haklarını korumaya çağırıyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER