ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:34

Emniyetten uyarı: Polis, savcı sizi arayarak para veya kontör talep etmez


Emniyet birimleri, hiçbir polis, savcı ve kamu görevlisinin, telefonla vatandaşları arayarak para veya kontör talep etmeyeceğine dikkat çekerek, bu amaçla aranan vatandaşların derhal telefonu kapatıp 155’i aramasını istedi.

Karabük'ün Eflani ilçesinde, son günlerde telefonla dolandırıcılık olaylarının artması nedeniyle İlçe Emniyet Amirliği bir bildiri yayınlayarak vatandaşları uyardı. İlçe Emniyet Amirliği'nden yapılan açıklamada, günümüzde geleneksel suç türlerinin gelişen teknolojiyle birlikte değişim gösterdiği, dolandırıcılığın da bu süreçte değişim gösteren bir suç türü oludğuna dikkat çekildi. Emniyetin, vatandaşları uyardığı açıklamasında, "Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, vatandaşlarımızdan terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para talep etmektedirler veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde kontör ya da para talebinde bulunmaktadırlar. Emniyet Genel Müdürlüğü, diğer suçlarda olduğu gibi telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı da vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından cep telefonlarına belli aralıklarla sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Hiçbir polis, savcı ve kamu görevlisi sizi arayarak para veya kontör talep etmez. Bu amaçla arandığınızda derhal telefonu kapatıp 155’i arayın." denildi.

Ayrıca, ilçe müftülüğü ile görüşülerek, vaazlarda telefon dolandırıcılığı konusunun anlatılması sağlanarak vatandaşların bilgilendirildiği kaydedildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER