ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 13:37

Emniyet'ten kadınlara uyarı!

Emniyetten kadınlara uyarı!

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, kadınların gasp olaylarına karşı alacakları tedbirleri açıkladı.


Kadınlara, “Apartmana girerken arkaya dönerek takip edilip edilmediği kontrol edilmelidir.” uyarısında bulunan Emniyet, alışveriş merkezlerinde veya düğünlerde kötü niyetli olabilecek kişilere karşı dikkatli olunmasını, mümkün oluğunca da yalnız dönülmemesini tavsiye ediyor.

Asayiş Dairesi, gasp olaylarına karşı alınacak tedbirleri yeniden kamuoyuna duyurdu. Kadınların genel olarak yükte hafif, pahada ağır ve bilhassa altından yapılmış ziynet eşyası kullanmaktan zevk aldığına dikkat çekilen açıklamada, alışverişe çıkıldığında ve bilhassa semt pazarlarına gidildiğinde bütün ziynet eşyaları takılarak dolaşılmaması gerektiği dile getirildi. Semt pazarlarında ve büyük alışveriş merkezlerinde ziynet eşyalarını takanların kötü niyetliler tarafından takip edilebileceğinin hatırlatıldığı açıklamada, eve dönerken de ıssız yerlerin kesinlikle tercih edilmemesi istendi.

Asayiş Dairesi’nin açıkladığı bazı gasp tedbirleri şöyle: “Apartmana girerken arkaya dönerek takip edilip edilmediği kontrol edilmelidir. Alışveriş merkezlerinde veya düğünlerde kötü niyetli olabilecek kişilere karşı dikkatli olunmalı, dönerken de mümkün oluğunca yalnız dönmemeye gayret edilmelidir. Semt pazarlarında alışveriş yaparken poşetlerin fazlalığından dolayı yardımcı olmaya çalışan kişilere kısa süreli de olsa çanta emanet edilmemelidir. Alışveriş merkezi, semt pazarı gibi yerlere giderken çantada çift cüzdan bulundurulmalı ve fazla miktardaki para, kredi kartları, kimlik kartı, ehliyet gibi değerli evrak başka cüzdanda taşınmalıdır. Evin elektrik, su, telefon, doğalgaz vb. donanım ve şebekelerini kontrol için geldiklerini söyleyen tamirci, tesisatçı, belediye görevlisi kılığındaki kişilere dikkat edilmelidir. Resmi görevli olduklarını belirten kişilerden kimlik göstermelerini istenilmelidir.”

'HER ZİLE BASANA KAPIYI AÇMAYIN'

Kapıya gelen satıcı, dilenci, bohçacı ve falcı gibi kişilerin her zaman mal satmak için gelmediğinin hatırlatıldığı açıklamada, kötü niyetli kişilerin toplumun bu talebini her zaman kendileri için fırsat olarak değerlendirdiği vurgulandı. Evde yalnızken tanınmayan kişilere kapı açılmamasının tembih edildiği açıklamada şöyle denildi: “Kapıda mutlaka zincir bulundurulmalıdır. Önce kapı dürbününden bakılmalı, sonra zinciri açmadan ne istediği anlaşılmalıdır. Tanınmayan kişilere kesinlikle kapı açılmamalıdır. Evden çıkıldığı zaman bırakmak zorunda olunan değerli eşyalar, alışılagelmiş yerlerin dışında ve en son düşünülen veya hiç düşünülmeyen yerlerde saklanmalıdır. Ziynet eşyalarını evde bırakma imkanı olmadığından üzerinizde taşımak zorundaysanız, dikkat çekmemek için değerli takılarınızı örtecek giysiler giyilmelidir. Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken çantaların kapakları iç yüze getirilmeli veya ön tarafından tutularak elle kontrol altına alınmalıdır. Taşıtlarda seyahat ederken özellikle kucağında çocuk taşıyan bayanlara ekstra eşyalarını tutmayı teklif eden kişilere karşı dikkatli olunmalıdır. Kalabalık alışveriş merkezlerinde veya marketlerde alışveriş yaparken cüzdan çantadan çok sık çıkarılmamalı, elde tutmamaya, tezgâh üstüne veya başka yerlere koymamaya dikkat edilmelidir. Issız mahallerden geçmemeye özen gösterilmelidir.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER