ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:34

Emniyet'ten iptal edilen trafik cezaları açıklaması


Emniyet Genel Müdürlüğü, toplu halde gönderildikten sonra yönetmelik maddesi dayanak gösterilerek iptal edilen trafik cezaları hakkında, kanun yararına bozulması talebinde bulunulacağını bildirdi.
Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Emniyet Genel Müdürlüğünün gönderdiği trafik cezalarına ilişkin "Trafik Cezasına Süre İptali", "Geç Gelen Cezalara İptal Yolu" başlıklarıyla haberlere yer verildiği anımsatıldı.
Kabahatler Kanunu kapsamında düzenlenen trafik para ceza tutanaklarıyla ilgili, aynı Kanunun 20. maddesinde, "İdari para cezasını gerektiren fiilin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar idari para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yaptırım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer" hükmüyle tebligat zaman aşımının açıkça düzenlendiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Diğer taraftan, Karayolları Trafik Kanunu hükümleri kapsamında hazırlanan ve Emniyet Genel Müdürlüğünün bir iç düzenlemesi olan yönetmelik maddesinde 'tutanağın tebligat işlemlerine ihlalin tespit edildiği tarihten itibaren on iş günü içinde başlanarak, posta yoluyla tebligat yapılır' hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm, kabahat suçunu ve suçun cezasını ortadan kaldıran, kural ihlali yapana hak kazandıracak bir düzenleme olmayıp, sadece idarenin işlemlerini düzenleyici bir nitelik taşımaktadır.
Bu nedenle yönetmelik maddesi dayanak gösterilerek iptal edilen trafik cezaları hakkında, Ceza Muhakemesi Kanunu 309. Maddesi kapsamında kanun yararına bozulması talebinde bulunulacaktır.
Her yıl on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz trafik kazalarının önlenmesi amacıyla kural ihlali yapan sürücüleri trafik kurallarına uymaya davet eder şimdiden kazasız bayramlar temenni ederiz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER