ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2014 Salı 09:22

Emniyet'te ki kayıp cihazlar

Emniyette ki kayıp cihazlar

Devlete ait yüzlerce dinleme cihazının 17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra kaybolduğu ortaya çıktı.


İstanbul İstihbarat’ta ki kayıp cihazlar benzeri durumların birçok ilde yaşandığının anlaşılması üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne talimat vererek 81 ilin envanterinde kayıtlı cihazların tespit edilmesini ve çalınan cihazların listelenerek rapor edilmesini istedi.

Star gazetesinin haberine göre, Emniyet envanterinde kayıtlı bir çok cihazın olmadığı tespit edildi. Teknik, fiziki takip ve dinlemede kullanılan cihazların kaybolduğunu fark eden istihbarat birimleri, kayıp cihazların cinsini ve miktarını üstlerine rapor ettiler. Yapılan envanter sayımında ise özellikle büyük kentlerde onlarca fiziki, teknik takip ve taşınabilir ses kayıt cihazlarının eksik olduğu tespit edildi.

Yapılan envanter sayımında şu ana kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Trabzon, Mersin, Kocaeli, Kayseri, Malatya, Sakarya ve Antalya gibi bir çok ilde istihbarat birimlerinde birçok teknik takip, fiziki takip ile dinleme cihazlarının kaybolduğu belirlendi. 81 ilde alarma geçen emniyet istihbarat birimleri kayıp cihazları ararken İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla tüm İl Emniyet Müdürlüklerine teknik takip ve dinleme cihazlarının envanterinin çıkartılması talimatı verdi.

Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Emniyet’in envanterinde bulunamayan dinleme cihazlarına ilişkin konuştu. Cihazların dinleme yapmaya olanak sağladığını belirten Orakoğlu, “Eğer bu cihazlar görev yapanlar giderken yanında götürülmüşse, pekala dinleme yapılması mümkündür. Bu dinleme helikopterle, karadan ve denizden de gerçekleştirilebilir” dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER