ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 11:28

Emniyetin imar ve ruhsat sorunu çözülüyor


Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait karakol, lojman ve arsaların ruhsat ve imar planlarına ilişkin sorunlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çözülecek.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına ait arsa ve binalara yönelik ruhsat ve imar sorunlarını çözüme kavuşturuyor.
     Bakanlık, Milli Savunma Bakanlığı'na (MSB) bağlı askeri arazilerin imar ve ruhsat sorunundan sonra İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün arazi ve binalarına ilişkin imar planları ve ruhsat sorunlarını da çözüme kavuşturacak.
     İki Bakanlık yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelindeki lojman, karakol, eğitim binaları, atış poligonları, kampüs ve binalarına ait her türlü imar ve ruhsat işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılacak.
     Maliye Bakanlığı tarafından İçişleri Bakanlığı'na tahsis edilen arazilerin, yerel idarelerce yeşil alan, park gibi amacı dışında kullanım alanlarına dönüştürülmesinin önüne geçilecek.
    
     -Emniyet arazilerinin haritasını çıkaracak-
    
     Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde kendilerine tahsis edilmiş araziler üzerinde envanter çalışmalarına başladı.
     Emniyet, nerede ne kadar arazisi olduğunu, bu arsalardan ne kadarının yerel idarelerce farklı amaçlara yönelik kullanıldığını, hangi bölgelerde imar işlemleriyle ilgili sıkıntı yaşandığına yönelik harita çıkaracak.
     Amacı dışında kullanım alanı olarak açılan yerlerle ilgili gerekli işlemler yapılarak, tekrar Emniyet'e bırakılacak.
    
     -MSB'nin 136 imar planına Bakanlık'tan onay-
    
     Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, MSB'ye ait askeri arazilerin imar planlarıyla ilgili işlemleri de yürütüyor.
     Bakanlık, MSB'den gelen imar planlarını gerekli değerlendirmeden sonra onaylıyor. 2003 yılından bugüne kadar yaklaşık 136 imar planına Bakanlık onay verdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER