ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 14:03

Emniyete girişinin yasaklanmasına KBGC'den tepki


Rüşvet operasyonun ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı doğrultusunda Türkiye genelinde gazetecilerin Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına girişinin yasaklanmasına Kahramanmaraş’ta görev yapan gazetecilerden tepki geldi.

Yayımlanan genelgenin basının haber alma özgürlüğüne müdahale anlamı taşıdığına dikkat çeken Kahramanmaraş Büyük Şehir Gazeteciler Cemiyeti (KBGC) Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Abid Vanlı, gazetecilerin kamu adına görev yaptığını hatırlattı.

Emniyetin, Türkiye’de ilk kez basına böyle bir yasak getirdiğini belirten Vanlı, “Gazeteciler kamu adına görev yaparlar, bu uygulama basının haber alma özgürlüğüne müdahale anlamına gelir. Kaldı ki; gazeteciler, halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev yapmaktadırlar. Bu uygulama toplumun bilgi edinme hakkını, dolayısıyla basın özgürlüğünü engellemek demektir.” dedi.

Büyükşehirlerin aksine Anadolu’da gazetecilerle emniyetin dayanışma içerisinde olduğunu ifade eden Vanlı, “İstanbul'da veya diğer metropol kentlerde meydana gelen bu olaylar nedeniyle, emniyet-gazeteci ilişkilerinin en üst seviyelerde cereyan ettiği Anadolu şehirlerinde böyle bir uygulama çok abesle iştigaldir. Söz konusu genelgenin bir an önce geri alınması konusunda ilgilileri göreve çağırıyoruz." diye konuştu.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER