ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:24

Emniyet üniversitelerde stant açtı, 550 bin öğrenciye ulaştı


Terör örgütlerinin son dönemde üniversite çağındaki gençleri hedef alması güvenlik birimlerini harekete geçirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı ekipleri, bu kapsamda terör örgütleri ve uyuşturucu şebekelerinin hedef kitlesinde bulunan üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek amacıyla Türkiye genelinde çalışma başlattı. 'İlk Adımda Dost Eli' projesi kapsamında üniversiteye kayıt yaptıran binlerce gencin de aralarında bulunduğu 550 bin kişiye ulaşıldı. Uygulama kapsamında, alanında uzman 800 polis görev yaparken, üniversite ve çevrelerinde toplam 218 stant kuruldu.

Aralarında, terör örgütü PKK\KCK, DHKP-C ve MLKP'nin de bulunduğu marjinal gruplar, son dönemde üniversiteleri karıştırmak için farklı çalışmalar ortaya koyuyor. Örgütler, bu çerçevede üniversiteyi yeni kazanan gençleri ağına düşürmek için önce hemşehrilik bağını kullanıyor. Ya da arkadaşlık söylemleriyle gençleri örgütün kadrosuna dahil ediyor.

Marjinal grupların çalışmalarını mercek altına alan EGM Terör Dairesi Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri (BÖF) Şube Müdürlüğü ekipleri, üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen gençleri ve ailelerini bilgilendirmek için bir dizi çalışmanın altına imza attı. Bu kapsamda şehirlerin en yoğun merkezleri arasında yer alan otobüs terminalleri, havalimanları ve tren garlarına stantlar açıldı. Sabahın erken vakitlerinde büyük şehirlere gelen ailelere polis tarafından kahvaltı ikram edilirken, aileler, örgütlerin çalışmalarına karşı duyarlı olmaları konusunda uyarıldı. Bunun yanı sıra ekipler tarafından hazırlanan servis araçları da gün boyu şehre gelen aileleri üniversite kampüslerine taşıyor. Gençlerin terör örgütü mensuplarıyla irtibat kurmamaları için de kayıt noktalarında özel ekipler görevlendirildi. Ayrıca, büyük şehirlerde konaklama sorunu olan aileler için de Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) misafirhaneleri ayarlandı.

Öte yandan, ekipler tarafından gençlere, örgütlerin eleman kazanma yöntemleri ile ilgili olarak da bir takım broşürler dağıtıldı. Bu bölümde örgütün tuzağına düşmüş bir genç, okula yeni başlayan öğrenciyi kandırmak için ona çay ikram ediyor. Öncelikli olarak öğrenciye, nerede kaldığı ve okul ihtiyaçlarının karşılanması için herhangi bir burs alıp almadığı sorusu yöneltiliyor. Ayrıca, kendisinin de üye olduğu derneğe katılması halinde barınma yeri başta olmak üzere burs ve farklı imkânlar sunabilecekleri taahhüdünde bulunuyor.

Öğrencilerin, örgütlere ilk katılım yerlerinin okul öncesi kayıtlar olduğunu belirten uzmanlar, sonraki süreçte gençlerin örgüt propagandası yapılan derneklere üye edildiğini, buradan da sokaklara yönlendirildiğini ifade ediyor. Bu konuda ailelere büyük görevler düştüğünü belirten uzmanlar, “Çok şükür çocuğum okulu kazandı diye aileler peşlerini bırakmasınlar. Nerede kaldığını, kiminle arkadaşlık ettiğini iyi analiz etmeliler. Aksi durumda okul bittiğinde gençler, farklı fraksiyonların içinde yer alabiliyor.” şeklinde uyarılarda bulunuyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER