ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 21:48

Emniyet Müdürü Bayazıt: Sürücülerimiz bundan sonra daha dikkatli olsun

Emniyet Müdürü Bayazıt: Sürücülerimiz bundan sonra daha dikkatli olsun


Amasya İl Emniyet Müdür Cemil Bayazıt, Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan sürücü belgesiz araç kullanmak, alkollü, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisinde araç kullanmak ve sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmak maddelerinde değişiklik yapıldığını söyledi.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle beraber cezalarında değiştiğini belirten Bayazıt, "Ülke genelinde yapılan kontrollerde sürücü belgesiz araç kullanan sürücülere ve kullanılmasına izin veren araç sahiplerine bin 407 lira para cezası yazılacaktır. Sürücü belgesi sınıfına göre sürmekle yetkili oldukları araçlar dışındaki araçları kullanmak, kuralına aykırı davranan sürücü ve araç sahiplerine de bin 407 lira para cezası yazılacaktır. Ayrıca sürücü belgesi geri alındığı halde, geri alınma süresi içersinde araç kullanmak kuralına aykırı hareket eden sürücülere bin 407 lira para cezası yazılacaktır. Sürücülerimiz bundan sonra daha dikkatli olsunlar." dedi.

Alkollü olarak araç kullanan sürücülerle ilgili yapılan düzenlemeler hakkında da bilgi veren Bayazıt, "Hususi otomobil sürücüleri 0,50 promilin üzerinde, diğer tüm araç sürücüleri için ise 0,20 promilin üstünde araç kullandığında, alkollü araç kullanmaktan işlem yapılacaktır. Yeni düzenleme ile trafik görevlilerince alkol ölçümünde teknik cihazlar kullanılmasının sürücü tarafından kabul edilmemesi ( alkol metreye üflenilmemesi) halinde görevliler tarafından tutanak tanzim edilerek, 2 bin lira Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenerek, sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınacak araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilecektir. Yapılan tespit sonucunda 1 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen araç sürücülerine ayrıca Türk Ceza Kanunun 179 uncu maddesinin 3 üncü maddesinden işlem yapılarak adli mercilere sevk edilecektir. Bu madde de, alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç kullanan sürücüler hakkında Kanunun 48 inci maddesinin 8 inci fıkrasına göre trafik görevlilerince 3 bin 600 lira Trafik İdari Para Cezası uygulanarak sürücü belgesi 5 yıl süreyle geri alınacaktır." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER