ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 17:03

Emniyet kemerinin önemini anlatıyorlar


Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü, trafik kazalarında emniyet kemerinin önemine dikkat çekmek için simülasyon aracı getirdi. İki gün boyunca kalacak araçla insanlar, otomobil içinde takla attırılıyor.

Kazalarda ölümleri en aza indirmek ve emniyet kemeri takmaya teşvik amacıyla getirilen ve Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'ne yerleştirilen simülatörle 5 km. hızla giderken bir arabanın takla atması canlandırılıyor. Simülasyon aracı, bir düzenek üzerinde otomobilin 360 derece döndürülmesiyle çalışıyor. Araca binenler, önce emniyet kemeri takmıyor. Tek devirlik dönmede bile yolcu ve sürücünün başaşağı düşüşü uygulamalı olarak gösteriliyor. Aynı kişiler, emniyet kemeri taktıklarında ise yerlerinden kıpırdamadan sadece aracın takla atmasının bitmesini bekliyor.

Vatandaşların ücretsiz olarak deneyebileceği simülasyon aracının tanıtımında konuşan Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Kocabıyık, emniyet kemerinin önemini anlatmak için iyi bir yol olduğunu söyledi. Bu araç sayesinde bir kaza anında insanların emniyet kemersiz ve emniyet kemerli olarak durumlarını canlı olarak görebileceğini kaydeden Kocabıyık, vatandaşlardan şehiriçi dahil arabalarına biner binmez emniyet kemerini takmalarını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER