ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 19:27

"Emniyet kemeri neymiş ya"

"Emniyet kemeri neymiş ya"


Gaziantep’te emniyet kemerinin önemi simülasyon gösterisi ile anlatıldı. Bir düzenek üzerine tortulan aracın içerisinde 360 derece döndürülen vatandaşlar, trafik kazalarında can kayıplarının nasıl önleneceğini öğrenmiş oldu. Kafaları tavana değen, ancak emniyet kemeri takılı olduğu için savrulmayan yolcuların durumu, ilginç görüntülere sahne oldu. Araç içerisindeki durumu kameraya kaydeden bir vatandaşın, sarsılma karşısında ‘Emniyet kemeri neymiş ya’ şeklindeki sözleri, yapılan eğitimin faydasını gözler önüne serdi.

Gösteri, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü tarafından Sankopark Alışveriş Merkezi önünde gerçekleştirildi. Burada simülasyon aracına vatandaşlar tek tek bindirildi. Emniyet kemerlerini takan vatandaşlar, aracın 360 derece dönmesi karşısında zor anlar yaşarken, kemer sayesinde sağa sola savrulmadıkları görüldü. Bunun dışında, araç içerisinde bulunan bütün malzemelerin ise ters düz olduğu görüntülere yansıdı. Kamerayla aracın içerisinde çekim yapan vatandaşın, araç döndükten sonra, ‘Emniyet kemeri neymiş ya’ şeklindeki tepkisi de verilen eğitimin önemini gösterdi.

Trafik kazalarından dolayı Türkiye’de yılda 4 bin vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Gaziantep Emniyet Müdür Yardımcısı Behçet Şüküroğlu, “Trafik kazası olduktan sonra hastaneye intikal ettirdiğimiz yaralı vatandaşlarımız oluyor. Bu vatandaşlarımızdan da maalesef daha sonra hayatını kaybeden vatandaşlarımız oluyor. Onlarla birlikte yıllık hayatını kaybeden vatandaşların sayısı 6 bini buluyor. Bu kazalarda özellikle trafikte seyrü sefer halindeyken emniyet kemeri takılmadığı takdirde ölümlü kazaların meydana geldiğini tespit ettik. Bilimsel veriler ışığında, Gaziantep Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın da maddi katkısıyla araç hazırladık. Emniyet kemeri takılmadığı takdirde, bir kaza olduğu anda, araç gerek takla attığı zaman, gerekse de takla atmasa dahi, 50 kilometrelik bir hızla gitseniz de çarpmanın etkisiyle yolculara yaklaşık 3,5-4 tonluk bir şiddet uygulanıyor. Emniyet kemeri takılı olmadığı takdirde yolcuların ne hale geldiği gibi konular bu eğitimde anlatılıyor.” diye konuştu.

Aracın takla attıktan sonra 360 derece döndüğünü kaydeden Şüküroğlu, “180 derece dönse dahi emniyet kemeri takılı olmadığı takdirde içerisindeki yolcularımız araç içerisinde baş aşağı düşüyorlar. Yolcularımız boyun ve kaburga kırıklarından mütevellit hayatlarını kaybediyorlar. Emniyet kemeri takılı olduğu takdirde bu ölümler yüzde 60-70 oranında düşüyor.” ifadelerini kullandı. Simülasyona aracına binen vatandaşlar da emniyet kemerinin ne kadar önemli olduğunu gördüklerini anlattı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER